ENG

Spotkanie: Inne światy w sztuce: Rzeźba jako symbol

Wydarzenia

Poniedziałek, 16 marca 2020 o godz. 18:00

Spotkanie zostało odwołane

Instytut Cervantesa w Warszawie

ul. Nowogrodzka 22

 

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

Spotkanie odbędzie się w j. polskim i hiszpańskim z tłumaczeniem symultanicznym.

Spotkanie: Inne światy w sztuce: Rzeźba jako symbol

W ramach linii programowych realizowanych w 2020 roku, staramy się przybliżyć publiczności inne światy w sztuce. Tym razem skupimy się na roli, jaką w życiu pojedynczego człowieka a także w funkcjonowaniu całych społeczeństw, odgrywa rzeźba.

Może ona stanowić symbol władzy politycznej czy też religijnej, co łatwo zaobserwować przyglądając się pomnikom miejskim, ale pełni również ważną rolę w sztuce sakralnej, będąc reprezentacją, czy wręcz inscenizacją świata boskiego. Rzeźba jest równie obecna w przestrzeni prywatnej i warto podkreślić, że niekoniecznie należy traktować ją jako obiekt statyczny.

Często wiąże się z ruchem, współtworząc scenografię i nabierając wymiaru performatywnego.

Maria Bolaños, dyrektor Państwowego Muzeum Rzeźby w Valladilid (Hiszpania) przedstawi imaginarium hiszpańskie, przybliżając publiczności inne światy za pomocą tego co ziemskie.

W rozmowie udział weźmie Ewa Ziembińska z Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni (Królikarnia), oddział Muzeum Narodowego w Warszawie, która odniesie się do pomników, rzeźb monumentalnych, ale i kapliczek przydrożnych, opowiadając również o ich symbolice lokalnej.

Eulalia Domanowska, poprzednia dyrektor Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, historyczka sztuki, krytyczka i kuratorka wystaw przedstawi tematykę anty-pomników i innych form upamiętniania, odnosząc się także do kwesti związanych z rzeźbą współczesną.

Moderatorem spotkania będzie Maciej Aleksandrowicz, rzeźbiarz i dyrektor Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

 

Obraz: Coro, en la exposición Almacén. El lugar de los invisibles, por Paz Pastor y Javier Muñoz © Museo Nacional de Escultura (Valladolid)

http://bit.ly/InneSwiatyWsztuce

https://www.facebook.com/events/509110223337141/kategoria: Wydarzenia, autor: Dział komunikacji, dodano: 2020-03-02 10:23:06, czytane: 673 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego