ENG

Terapia narodowa Petera Johanssona

Wydarzenia

Artysta Peter Johansson podejmuje tematy nacjonalizmu i patriotyzmu ze zdrową dozą humoru  i autoironii oraz ze szczyptą prowokacji.

15/11/2019 - 01/03/2020

Miejsce: Institut Szwedzki  11, rue Payenne, 75003 Paris

Środa – Niedziela / 12:00 – 18:00 / Wstęp wolny

Wystawa Petera Johanssona w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku - 18 kwietnia - 26 lipca 2020 r.

Zorganizowana we współpracy ze Szwedzkim Instytutem w Paryżu i IASPIS w Szwecji.

Peter Johansson przejmuje symbole szwedzkiego dziedzictwa i , nie bojąc się wyśmiania, wciela się w postacie znanych figur narodowych. Przyjmując mocną estetykę na granicy kiczu, zadaje kilka niezwykle aktualnych pytań: gdzie jest granica pomiędzy dumą narodową a nacjonalizmem? Do kogo należy dziedzictwo kulturowe i kto ma prawo do jego zawłaszczania? W jakim momencie emblematy narodowe staja się ustalone na wieki? Jakie symbole i obrazy mogą reprezentować naród i kto o tym decyduje?

Biorąc za przykład Szwecję, Peter Johansson przepisuje nam wszystkim „narodową terapię” i zachęca do refleksji nad różnymi obrazami jakie uosabiają państwo i co za nimi stoi. Instytut Szwedzki, który jest naturalnie zainteresowany tymi kwestiami, organizuje szereg wydarzeń, które będą towarzyszyć wystawie na początku 2020 roku.

Partnerstwo Muzeum Narodowego i wsparcie Szwedzkiej Rady Artystycznej.

https://si.se/en/events-projects/exhibition-national-therapy-by-peter-johansson/

 kategoria: Wydarzenia, autor: Dział komunikacji, dodano: 2019-12-13 14:38:23, czytane: 840 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego