ENG

Andrzej Jocz (1941–2019)

Wydarzenia

21 sierpnia 2019 roku w wieku 78 lat odszedł prof. dr hab. Andrzej Jocz, wybitny artysta rzeźbiarz, zasłużony profesor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi), w pracowniach: malarstwa prof. Stefana Wegnera, rzeźby doc. Mieczysława Szadkowskiego, podstaw kompozycji prof. Lecha Kunki oraz biżuterii Leny Kowalewicz. Dyplom z wyróżnieniem obronił na Wydziale Ubioru w 1966 roku.

Od 1967 do 2011 roku związany był zawodowo z macierzystą uczelnią. W 1992 roku otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, w 1994 tytuł profesora sztuk plastycznych, a w 1995 tytuł profesora zwyczajnego. Pedagog w Instytucie Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej oraz na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (od 1990).

Wielokrotnie przebywał w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku na pobytach twórczych oraz jako opiekun studenckich plenerów rzeźbiarskich.

Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych oraz wystawach zbiorowych, ogólnopolskich i zagranicznych (m.in. Niemcy, Włochy, Francja).

Autor kompozycji rzeźbiarskich w przestrzeni urbanistycznej i plenerowej, do których wykorzystywał własną technologię z użyciem żywic epoksydowych, włókna szklanego i wypełniaczy mineralnych.

Za dokonania artystyczne i działalność naukowo-dydaktyczną otrzymał liczne medale i wyróżnienia, wśród nich w 2011 został wyróżniony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Medalem Gloria Artis.kategoria: Wydarzenia, autor: Maria Pajek, dodano: 2019-08-29 12:24:41, czytane: 1395 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego