ENG

Letnie pobyty w Orońsku

Pobyty indywidualne

Przez tydzień, od 22-28 lipca w pracowniach orońskich odbywał się pierwszy turnus „II Letnich Warsztatów Rzeźby w Kamieniu dla Początkujących i Zaawansowanych”. Pod okiem rzeźbiarki Anny Wszyndybył pracowało dziewięcioro miłośników  klasycznego rzeźbienia. Uczestnikami warsztatów byli artyści-amatorzy, nie parający się zawodowo sztuką. W większości są to uczestnicy zajęć z rzeźby, które odbywają się w Centrum Promocji Kultury w Warszawie, niektórzy uczestniczą w tych zajęciach od kilku lat, więc nie są już nowicjuszami. Podczas warsztatów w Orońsku lepią  w glinie modele w zmniejszonej skali, a potem wykonują pracę w kamieniu, pracują klasycznymi narzędziami: dłutami, pucką, pilnikiem – nie używają narzędzi mechanicznych. Temat prac jest dowolny.

Na dwutygodniowym pobycie w Orońsku przebywał w lipcu blisko związany z CRP – Jan Stanisław Wojciechowski. Tematyka prac artysty skupia się wokół człowieka w okolicznościach kultury, w swojej twórczości posługuje się różnymi technikami, często pracuje w brązie i ceramice oraz technice mieszanej.

Uroki orońskich pejzaży stały się natchnieniem dla pań, które czas pobytu w CRP przeznaczyły na  malowanie. Wanda Falencik-Masznicz namalowała akrylami na płótnie „Dworską oficynę” i „Wierzby nad stawem”. Reginę Balinow urzekły kwiaty z Orońska i bukiety z łąki, które malowała olejami na płótnie.

Częstym gościem w Orońsku jest Renata Komorniczak, która uprawia różne rodzaje sztuki, począwszy od malarstwa, poprzez rysunek,  ceramikę i medalierstwo aż do rzeźby. Rzeźbi na ogół w materiałach trwałych: w kamieniu, drewnie i brązie. W Orońsku wykonywała „Pierrota” w kamieniu i drewnie.

Malwina Kokoszczyńska również jest częstą bywalczynią w CRP. Podczas lipcowego pobytu w Orońsku pracowała w wapieniu nad rzeźbą „ I Światowid była kobietą”.kategoria: Pobyty indywidualne, autor: Izabela Sosnowska-Kozieł, dodano: 2019-08-01 14:28:31, czytane: 1552 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego