ENG

Pierwsza obrona pracy dyplomowej w Orońsku

Wydarzenia

Katarzyna Szarek jest studentką V roku Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Początkowo studiowała w pracowni prof. Jana Kucza potem kontynuowała naukę w Pracowni Przestrzeni Audiowizualnej prof. Grzegorza Kowalskiego.

Na realizację swojej pracy dyplomowej wybrała pracownie Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Jej oficjalna obrona miała miejsce w orońskim parku 4 czerwca br. Była to pierwsza obrona dyplomu na terenie CRP, która być może da początek nowej tradycji.

Obecni byli m.in. Dziekan Wydziału Rzeźby ASP prof. Piotr Gawron, prof. Grzegorz Kowalski - opiekun i promotor artystki, prof. Jan Kucz, prof. Adam Myjak, prof. Antoni J. Pastwa.

Obronę poprowadził prodziekan, dr hab. Roman Pietrzak. Odczytana została Krótka opinia o teoretycznej pracy dyplomowej pani Katarzyny Szarek pt. ŹRÓDŁO, napisana przez prof. Piotra Szuberta. Opiniowana praca zawiera osobiste uwagi autorki o własnych poszukiwaniach twórczych - czytamy tu o konieczności powrotu do źródeł, do odczytywania praw natury i prowadzenia z nimi dialogu. Tekst zawiera opis prac wykonanych przez abiturientkę na plenerach w Dłużewie, Ostrołęce i Atenach. Pobyt stypendialny w tym ostatnim mieście, jak wynika z rozdziału Doświadczenie Aten, był szczególnie ważny dla rozwoju artystycznego autorki.

A oto co sama dyplomantka mówiła na temat powstania pracy ŹRÓDŁO:

Od dłuższego czasu zadaję sobie pytania dotyczące wartości: czym jest życie, czym jest śmierć, czym jest sztuka, kim jest artysta? Ponieważ w jakiś sposób zaczynam decydować sama o sobie, te pytania ciągle się pojawiają w moim życiu i szukam na nie wciąż odpowiedzi.

Akademia daje mi możliwość skoku do rzeki, rzeki, która przepływa wraz z życiem a z tą wodą płyną takie wartości jak np. sztuka. Jak wskoczymy do tej rzeki, to łatwo jest popłynąć z prądem i znaleźć się w oceanach zagubienia, nicości. Dlatego postanowiłam tą pracą narzucić sobie trudniejszą drogę, drogę powrotu do źródeł, pójścia pod prąd -szukając własnego źródła, własnej indywidualności.kategoria: Wydarzenia, autor: Wojtek, dodano: 2008-06-26 14:40:10, czytane: 4826 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego