ENG

Katarzyna Józefowicz poza słowami

Muzeum Rzeźby Współczesnej

Katarzyna Józefowicz

poza słowami 

30 marca – 23 czerwca 2019

Muzeum Rzeźby Współczesnej

Kuratorka: Agnieszka Kulazińska

Koordynator: Anna Podsiadły

 

Wystawa Katarzyny Józefowicz w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku opowiadać będzie o ciszy. Może to zabrzmieć paradoksalnie, szczególnie kiedy odkryjemy, iż prezentowane na niej prace wyrastają z poczucia natłoku codzienności, zgiełku, z intensywności wrażeń, które oferuje nam współczesność. Artystka w swojej twórczości wyodrębnia elementy tworzące chaos i komponuje je na nowo, „uspakaja”. Instalacje Józefowicz emanują specyficznym (nie)spokojem. Powtarzalność, banalność elementów sprawia, iż odbieramy je jako coś znajomego, oswojonego. Powtarzalność, banalność elementów sprawia, iż odbieramy je jako coś niepokojącego. Spokój / niepokój ten emocjonalny dysonans towarzyszy oglądaniu prac artystki.

Katarzyna Józefowicz sama o sobie mówi, iż jest niewolnikiem budowania. Stwierdzenie to nie dziwi, gdy bliżej przyjrzymy się jej pracom. Z niewielkich, pociętych fragmentów gazet, papieru, powstają złożone, wieloelementowe konstrukcje, rozedrgane struktury wchodzące w interakcje z otaczającą przestrzenią. W swoich instalacjach Józefowicz wykorzystuje papier, materiał wyjątkowo kruchy i nietrwały, podatny na uszkodzenia, zmieniający się wraz z upływem czasu. Przygotowanie obiektu wymaga wielu godzin żmudnej pracy. Proces tworzenia kojarzy się z jednej strony z typowo kobiecymi zajęciami, z drugiej – z tworzeniem mandali. Tematem prac są uniwersalne pytania: o emocje, przemijanie, relacje z otaczającą nas przestrzenią.

Ważnym elementem w twórczości Katarzyny Józefowicz jest słowo i to właśnie ten nurt w twórczości artystki zaprezentowany zostanie na wystawie w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.  

Słowa w pracach Katarzyny Józefowicz pojawiają się w sposób naturalny, często będąc częścią materiału wykorzystywanego do stworzenia prac. Niekiedy jednak wyrazy stają się tematem artystycznego utworu. Instalacja między słowami składa się ze słów, które natrętnie wkraczają w naszą codzienność. Ich źródło bywa różne: reklamowe slogany, fragmenty rozmów, przeczytanych książek, drobiny sensów pozbawione już znaczeń, które nie chcą nas opuścić.

Katarzyna Józefowicz w swoich pracach często przygląda się słowom pojawiającym się w jej prywatnym uniwersum, by przekształcić je, jak zauważa Marek Goździewski, „w tekst-zwój (…), w których ich znaczenia i sensy nie łączą się, tworząc rodzaj wizualnego utworu poetyckiego,(…) jak w wypadku »obrusów«, w których słowa układają się jakby we wzory koronki lub wykonanego szydełkiem obrusu, efektu gry słownej »scrabble«, powstałego w wyniku rozmowy przy stole, być może też i »przy herbatce« jak u Eliota”[1]. Słowa pozbawione sensu tworzą ornament, w którym poruszamy się codziennie, stają się ozdobnikiem naszej rzeczywistości, mało znaczącą częścią wystroju wnętrz, w których realizuje się życie.

 

Wystawa organizowana we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku.

 

[1] Tekst towarzyszący wystawie „ habitat” w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie w 2015 r., http://u-jazdowski.pl/program/wystawy/katarzyna-jozefowicz [23.08.2018].

 

Wystawa w mediach:

Piotr Sarzyński
Polityka
14.01.2019
Zobacz

O.pl Polski Portal Kultury
21 marca 2019
http://wydarzenia.o.pl/2019/03/poza-slowami-katarzyna-jozefowicz-centrum-rzezby-polskiej/#/1-katarzyna-jozefowicz-miedzy-slowami-2018-fot-l-zurek-tif/

Gazeta Wyborcza
Katarzyna Ludwińska
27 marca 2019
http://radom.wyborcza.pl/radom/7,35216,24591588,centrum-rzezby-polskiej-w-oronsku-cisza-bestie-i-przedwiosnie.html

Na Dobry Początek
Magazyn szum
25 marca 2019
https://magazynszum.pl/25-31-marca/

Strefa Mazowsze
TVP 3 Warszawa
03 kwietnia 2019
https://warszawa.tvp.pl/6886889/strefa-mazowsze

Radio Radom
29 marca 2019
https://radioradom.pl/nowe-wystawy-w-centrum-rzezby-polskiej-w-oronsku/

Kultura
Radio Plus
28 marca 2019
https://radioplus.com.pl/kultura/nowe-wystawy-w-oronsku-36927

Echo Dnia
19 marca 2019
https://echodnia.eu/radomskie/trzy-nowe-wystawy-w-centrum-rzezby-polskiej-otwarte-zostana-w-sobote-30-marca/ar/13974861

Artinfo
25 marca 2019
http://www.artinfo.pl/pl/blog/wydarzenia/wpisy/katarzyna-jozefowicz-poza-slowami/

Vogue Polska
EWA BORYSIEWICZ
30.04.2019
https://www.vogue.pl/a/andaoronskodraftkatarzyna-jozefowicz-spokoj-to-ciezka-praca

Arteon
ZOFIA JABŁONOWSKA-RATAJSKA
pobierz

Magazyn Szum

08.05.2019

https://magazynszum.pl/poza-slowami-katarzyny-jozefowicz-w-centrum-rzezby-polskiej-w-oronsku/?fbclid=IwAR2y2Y0u-lc_II1yPYV-lWpgGKJ6N_4i7tVgZaJXfiQpZ6154KDqrThB1oIkategoria: Muzeum Rzeźby Współczesnej, autor: Dział komunikacji, dodano: 2019-03-05 09:28:13, czytane: 2476 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego