ENG

[własny] portret Karola Szostaka w BWA w Kielcach

Wydarzenia

Wystawę Karola Szostaka „[własny] portret” można oglądać w Galerii Dolnej Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach. Współorganizatorem wystawy jest Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Na wystawie prezentowane są rzeźby i obrazy artysty z trzydziestu lat działalności twórczej. Prace wykonane są z gipsu, tektury, wosku, stali i szkła; artysta wykorzystuje także m.in. kamienie, drut, silikon, farbę antykorozyjną.

„Wybór prac opierał się na myśli, że każde dzieło człowieka jest jego swoistym autoportretem. W tym wypadku portret jako studium, do którego wraca się po inspirację dziełem natury, motyw do rozważań o istocie głowy, czy wykonany na zamówienie w końcu. Przyglądanie się samemu sobie jest podszyte podtekstem rodem z Mitologii: Narcyz zbyt poważnie potraktował swoje odbicie w wodzie, stąd na wystawie kilka obrazów zatytułowanych „Woda", kilka ekranów i smartfonów, czyli narzędzi do przyglądania się samemu sobie. I jeszcze jedno pytanie: Czy to wszystko co widzimy i tak chętnie poddajemy ocenie, naprawdę istnieje?" – zastanawia się artysta.

Karol Szostak urodził się w Gdańsku w 1963 roku. W 1983 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. W 1988 uzyskał dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Jana Kucza. W latach 1988–1989 pracował w ASP w Warszawie w charakterze asystenta. W 1995–1997 prowadził zajęcia z rzeźby w  PLSP im. A. Kenara. W roku 2008 uzyskał tytuł doktora w ASP w Warszawie. Od 2009 jest wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu. W 2014 uzyskał tytuł doktora habilitowanego w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, od 2014 profesor nadzwyczajny PWSZ. Trzykrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Swoje prezentował prace w Polsce, Holandii, Francji, Niemczech, Finlandii, Czechach, Słowacji i USA na 40 wystawach indywidualnych. Brał udział w ponad 40 pokazach zbiorowych.

Wystawę w siedzibie BWA przy ul. Kapitulnej 2 w Kielcach można oglądać do 15 marca.

 kategoria: Wydarzenia, autor: Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach, dodano: 2019-02-25 15:23:12, czytane: 1262 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego