ENG

TU CZY TAM Oprowadzanie kuratorskie i warsztaty dla dzieci

Wydarzenia

Oprowadzanie kuratorskie i warsztaty dla dzieci

Sobota, 9 marca 2019

Muzeum Rzeźby Współczesnej

Godzina 12.00

Oprowadzanie kuratorskie Ewy Solarz – „Tu czy mam? Współczesna polska ilustracja dla dzieci”

Informacje o wystawie:

https://www.rzezba-oronsko.pl/index.php?aktualnosci,1329,tu_czy_tam_wspolczesna_polska_ilustracja_dla_dzieci_

Godzina 13.30

Warsztaty dla dzieci

Locomotive / Ideolo – TOLERANCJA

Informacje o warsztatach:

Tolerancja oznacza cierpliwość, wyrozumiałość i życzliwość dla odmienności. Jest poszanowaniem cudzych uczuć, poglądów, upodobań, wierzeń, obyczajów i postępowania choćby były dla nas niezrozumiałe, obce, a nawet z naszymi przekonaniami sprzeczne. Tolerancja to szacunek dla wolności innych ludzi, ich opinii, sposobu życia i myślenia. Akceptacja odmienności.

TOLERANCJA jest bazą dla dobrych relacji między ludźmi i państwami. Łączy się z PRAWAMI CZŁOWIEKA, które przysługują każdemu człowiekowi na świecie od chwili urodzenia. Powszechna Deklaracja Praw Człowieka została uchwalona przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 10 grudnia 1948 roku. Określa m.in. prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa osobistego, do swobodnego poruszania się, wyboru miejsca zamieszkania, do pracy, nauki, wolności wyznania, wolności słowa i stowarzyszania się.

Punktem wyjścia warsztatów będzie biografia Juliana Tuwima, pisarza o złożonej tożsamości narodowej, Żyda i Polaka, który musiał uciekać przed nazistami, by uratować życie, oraz wielokulturowa i wielonarodowościowa Polska okresu międzywojennego.

Jak TOLERANCJA i AKCEPTACJA mają się w Polsce dzisiaj?

Celem warsztatów jest wzbudzenie zainteresowania tematami, które często są traktowane jako zbyt poważne i trudne dla młodszych odbiorców, takimi jak kwestie tożsamości narodowej, nacjonalizmu, czy problem dyskryminacji, poruszanymi w książce „Lokomotywa / IDEOLO”. Warsztaty polegają na stworzeniu jej kontynuacji. Dzieci dostaną arkusze z wydrukowanymi wagonami, takimi jak w książce, ale pustymi. Zadaniem uczestników będzie ich wypełnienie, stworzenie projektów kolejnych rozkładówek publikacji.

Warsztaty poprowadzą autorki książki Małgorzata Gurowska oraz Joanna Ruszczyk.

Warsztaty dla dzieci w wieku powyżej 6 lat.

Zapraszamy bardzo serdecznie wszystkie dzieci wraz z opiekunami.

Informacje o książce:
Locomotive / IDEOLO

Koncepcja / Małgorzata Gurowska & Joanna Ruszczyk /
Projekt / Ilustracje / Małgorzata Gurowska /
Wybór tekstów / Joanna Ruszczyk /
Oparta na tekstach Juliana Tuwima /
Wydawca:
2013 – Fundacja Sztuczna / Wytwórnia, Warszawa /
2015 – Centrala, London /
Informacje o treści oraz nagrodach, które otrzymała publikacja:
http://centrala.org.uk/pl/sklep/lokomotywaideolo/kategoria: Wydarzenia, autor: Dział komunikacji, dodano: 2019-01-28 15:12:05, czytane: 1235 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego