ENG

Warsztaty dla dzieci – Locomotive / IDEOLO

Wydarzenia

 

12 stycznia 2019

Godzina 15.30

Muzeum Rzeźby Współczesnej

 

Już 12 stycznia 2019 r. o godzinie 14.00 w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku otwierają się trzy nowe wystawy.

Jedna z nich „Tu czy tam? Współczesna polska ilustracja dla dzieci” poświęcona jest polskiej ilustracji współczesnej. Ekspozycja jest interaktywnym projektem skierowanym do młodego widza, który ma na celu przekonać jak największą grupę osób do czytania oraz przedstawić książkę jako piękny i intrygujący przedmiot kultury wizualnej.

 

Mamy nadzieję, że tego dnia naszymi honorowymi gośćmi będą mali czytelnicy, miłośnicy książek i ilustracji.

Lokomotive / IDEOLO jest książką opartą na tekstach Juliana Tuwima, które zostały zestawione z faktami odnoszącymi się do współczesnych problemów gospodarczych, ekonomicznych, ekologicznych i etycznych. To odsłona Tuwima zaangażowanego, odważnego, bezkompromisowego w poruszaniu tak trudnych tematów, jak tożsamość narodowa, rasizm czy antysemityzm.

Warsztaty będą polegały na stworzeniu kontynuacji książki. Dzieci otrzymują arkusze z wydrukowanymi wagonami, takimi jak w książce, ale pustymi. Zadaniem uczestników będzie ich wypełnienie i stworzenie kolejnych projektów rozkładówek książki. Inspiracją do pracy będą poruszone tematy dotyczące aktualnych kwestii społecznych i ekologicznych.

Celem warsztatów jest wzbudzenie zainteresowania tematami, które często są traktowane jako zbyt poważne i trudne dla młodszych odbiorców, takich jak choćby tożsamość narodowa czy problem dyskryminacji; popularyzacja ekologii – uświadomienie o zagrożeniach ekologicznych współczesnego świata oraz promowanie postawy tolerancji religijnej, etnicznej i rasowej.

Interesuje nas, jak dzieci postrzegają rzeczywistość, jaką mają wiedzę, wyobrażenia oraz jak reagują na fakty dotyczące aktualnych kwestii społecznych, politycznych, gospodarczych, ekologicznych.

Oprócz prezentacji książki i wykorzystania jej motywu przewodniego – wagonu, zostanie pokazana animacja poklatkowa oparta na materiałach z książki.

 

Warsztaty poprowadzą autorki książki Małgorzata Gurowska oraz Joanna Ruszczyk.

Zapraszamy bardzo serdecznie wszystkie dzieci wraz z opiekunami.

 

Informacje o książce:

Locomotive / IDEOLO

Koncepcja / Małgorzata Gurowska & Joanna Ruszczyk /

Projekt / Ilustracje / Małgorzata Gurowska /

Wybór tekstów / Joanna Ruszczyk /

Oparta na tekstach Juliana Tuwima /

Wydawca:

2013 – Fundacja Sztuczna / Wytwórnia, Warszawa /

2015 – Centrala, London /

Informacje o treści oraz nagrodach, które otrzymała publikacja:

http://centrala.org.uk/pl/sklep/lokomotywaideolo/kategoria: Wydarzenia, autor: Dział komunikacji, dodano: 2018-12-14 12:18:42, czytane: 2079 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego