Wystawy poza CRP
Kunszt IV
Kolekcja orońska
Galeria BWA Bielsko Biała
Otwarcie wystawy we wtorek, 15 stycznia 2019 r., godz. 18.00.
Wystawa czynna do 17 lutego 2019
Kuratorka: Eulalia Domanowska
Współpraca: Henryk Gac
Realizacja wystawy: Mateusz Suligowski
Wystawa prezentowana wcześniej w Muzeum Narodowym w Rydze na Łotwie, w Galerii Zbrojownia Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w ramach międzynarodowego Kongresu Kuratorów Sztuki Współczesnej IKT oraz w Muzeum Rzeźby Współczesnej w Orońsku jest kolejną wersją nowego spojrzenia na kolekcję Centrum Rzeźby Polskiej. Spośród prawie dwóch tysięcy dzieł wybraliśmy istotne dokonania sztuki drugiej połowy XX wieku i początku naszego stulecia. Prezentujemy różne tendencje i przemiany: od przykładów modernistycznej figuracji, abstrakcji i ekspresji po współczesne prace przestrzenne, osadzone – jak to określiła Rosalind Krauss – w poszerzonym polu sztuki: obiekty artystyczne, prace video czy neon. Towarzyszą im teksty historyków sztuki i artystów zwracające uwagę na istotne aspekty współczesnej rzeźby.
Po raz pierwszy poza naszą siedzibą prezentujemy kilka tegorocznych nabytków – prace polskiej artystki: Sofie Żezmer, mieszkającej i tworzącej poza krajem, w Wiesbaden i Jacka Jagielskiego.
Kolekcjonowanie współczesnej sztuki i określenie profilu kolekcji jest tyleż ważnym co fascynującym zadaniem. Dotyczy to zwłaszcza naszego Parku Rzeźby, który nabiera współczesnego, międzynarodowego charakteru. Jego przemianę rozpoczęła instalacja Przejście Jarosława Kozakiewicza – pomost ułożony na tafli wody parkowego stawu i rzeźba Czajniczek łódzkiej artystki Marty Pszonak, pokazywane na bielskiej wystawie w postaci fotogramów oddających oroński krajobraz.
Prezentacji towarzyszy film o wystawie kolekcji zrealizowany w Rydze autorstwa Róży Fabjanowskiej i Sławomira Malcharka.
Uczestnicy: Magdalena Abakanowicz, Sylwester Ambroziak, Michalina Bigaj, Włodzimierz Borowski, Tatiana Czekalska i Leszek Golec, Wojciech Fangor, Władysław Hasior, Thorsten Goldberg, Jacek Jagielski, Jerzy Jarnuszkiewicz, Marek Kijewski i Małgorzata Malinowska "Kocur", Jarosław Kozakiewicz, Piotr Kurka, Natalia Lach-Lachowicz, Daria Malicka, Jarosław Perszko, Maria Pinińska-Bereś, Marta Pszonak, Martyna Szwinta, Sofie Żezmer.
Wydany z okazji serii wystaw orońskiej kolekcji katalog Kunszt. 100 lat polskiej rzeźby oraz publikacja Rzeźba dzisiaj przybliżają profil narodowej instytucji kultury jaką jest Centrum Rzeźby Polskiej oraz charakter współczesnego rzeźbiarstwa.
Eulalia Domanowska