ENG

Marek Rogulski i Wojtek Sosnowski Spotkanie otwarte: Figury retrospektywne

Wydarzenia

Marek Rogulski i Wojtek Sosnowski

Spotkanie otwarte: Figury retrospektywne

 

W Gdańsku Osowie od początku roku 2017 działa powołany przez Marka Rogulskiego Instytut Cybernetyki Sztuki (ICS). Jego powstanie splotło się z działalnością CRP w Orońsku poprzez wystawę pt. „Mu(e)seum – dwie strzałki czasu”, która była wynikiem współpracy pomiędzy rodzącym się wówczas ICS w Gdańsku oraz CRP w Orońsku. Nawiązywała ona między innymi do specyfiki architektonicznej i kontekstowej obu podmiotów instytucjonalnych.

26 października w ICS otwarta będzie wystawa Marka Rogulskiego i Wojtka Sosnowskiego, pt. „Spotkanie otwarte: Figury retrospektywne”.

Nieoczekiwanie, po 20 latach od ostatniej wspólnej ekspozycji, Rogulski i Sosnowski spotkali się w Gdańsku Osowie i okazało się, że obecnie obaj są jej mieszkańcami. W roku 1996 brali udział w wystawie „Delikatesy Avantgarde zu Gast im Kunstraum Düsseldorf”, zorganizowanej przez Roberta Knutha. Od tego czasu nie mieli ze sobą żadnego kontaktu. W oparciu o materiały sprzed 20 lat zrodził się pomysł nadania oficjalnego charakteru temu spotkaniu, acz w niezobowiązującej i nieco żartobliwej i lakonicznej formule: jako spotkanie otwarte z elementami wystawy (performans, wideo, rzeźby, teksty).

Aktualnie, także w ICS, Rogulski przygotowuje elementy swojej dużej instalacji, która 26 lutego 2019 będzie wystawiona w CSW Łaźnia 2 w Nowym Porcie w Gdańsku. Będzie ona częścią rozprawy doktorskiej pt. „Ślady pamięciowe w dochodzeniu do koncepcji dzieła artystycznego, poprzez pracę z modelem kulturowym", w której autor proponuje koncepcję dzieła sztuki rozumianego jako dynamiczna relacja trzech różnego typu instytucji sztuki (ASP, CSW, ICS). Potencjał wynikający ze zderzania różnych metodologii wystawienniczych, edukacyjnych i programowych określony jest mianem Wielkiego Zderzacza Art-Hadronów. W ramach ICS wyewoluowała też oryginalna formuła muzeum, która poprzez zapis w formie palindromu MUESSEUM odwołuje się do kolapsu znaczeń i „sprężania wiedzy”, niczym w kosmologicznej czarnej dziurze.

Opracowanie: Marek Rogulski (Fundacja TNS)

 

https://www.facebook.com/instytutcybernetykisztuki/

Marek Rogulski, Wojtek Sosnowski. Spotkanie otwarte: Figury retrospektywne

ICS w Gdańsku Osowie, 26 X 2018, g.19.00

https://www.facebook.com/events/404684440065513/

 kategoria: Wydarzenia, autor: Dział komunikacji, dodano: 2018-10-26 11:10:50, czytane: 1207 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego