ENG

Marek Janiak DWIE RZEKI

Park rzeźby

Marek Janiak

DWIE RZEKI

 

Projekt w parku Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

inauguracja 18 listopada 2017, o godz. 14.30

kurator: Leszek Golec

 

Sytuacja przejścia alejki parkowej przez rzeczkę wymaga podjęcia rozważań o rozdzieleniu i połączeniu, czyli o dwóch stronach tego samego. Przejście przecina rzekę, będąc jednocześnie połączeniem. To tak, jakby tworzyło dwie rzeki z jednej. W zasadzie to wszystkie rzeki są jedną rzeką. Płyną, płyną dwie rzeki, które tam w zasadzie stoją i są jedną rzeką.

Wszystko płynie i wszystko się ze sobą łączy, ale przecież wszystko jest oddzielne. W zasadzie sam fakt połączenia jest dowodem, że coś było rozdzielone. Każde połączenie jest też pamięcią niegdysiejszej odrębności. I zawsze pozostawia pytanie: czy połączenie w ogóle może zaistnieć w sposób pełen i rzeczywisty i czy nie jest jedynie nieudaną próbą stworzenia nowej jedności? Jeżeli oglądamy sytuację z zewnątrz, nigdy nie będziemy wiedzieć czy odrębności ciągle pozostają sobą czy tworzą już jedność. Albo czy jedność stała się już dwoma odrębnymi bytami. Taką właśnie tajemnicę zawiera w sobie przejście parkowej alejki przez rzeczkę parkową w Orońsku.

Nigdy się nie dowiemy jak jest naprawdę. Ale po co mamy się dowiadywać? Pozostawmy tajemnicę. Dajmy prawo rzeczywistości do bycia zasłoniętą. Nie bądźmy agresywni. Niech sobie zostanie nierozpoznaną. Nie musimy wszystkiego anektować. Pozostawienie tajemnicy to szacunek dla czyjejś odrębności. A nawet odmienności. To przyzwolenie na bycie niezależnym od nas, niepodporządkowanym. Tak trudne dla złej strony człowieczeństwa.

Marek Janiak

październik 2017kategoria: Park rzeźby, autor: Dział komunikacji, dodano: 2017-10-31 09:09:39, czytane: 2415 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego