ENG

Odsłoniecie rzeźby YONI Jerzego Dobrzanskiego

Wydarzenia

6.10.2017r. Garnizon Kultury / Sztuka Wyboru, ul. Słowackiego 19, Gdańsk

/godz. 18:00 - uroczyste odsłoniecie rzeźby YONI Jerzego Dobrzanskiego

/godz. 18:00 - otwarcie wystawy zbiorowej “DZIEWCZYNKI” // wystawa otwarta 7-11 pazdziernika

/godz. 18:30 - wykład dr Katarzyny Lewandowskiej PHALLUS KAPUTT

Temat, podjęty w tych trzech punktach wydarzenia, symbolicznie przełamuje dotychczasowe wyobrażenia o miejscu jakim jest garnizon. Zarówno forma rzezby, tematyka wystawy i wymowa wykładu stanowią spójny komentarz do przemiany, jaka zaszła na terenach dawnych koszar wojskowych. Ta niezwykła transformacja miejsca, którą mieszkańcy Gdańska z zaciekawieniem obserwują w ostatnich latach, intryguje i skłania do głębszych refleksji. Bardzo ważnym kryterium dla rozstrzygniecia konkursu na formę rzeźby było znalezienie symbolicznego remedium, które wprowadzi równoważący żeński pierwiastek, bilansując w ten sposób unoszącą się w powietrzu męską aurę. Dla autora projektu inspirujaca okazała się również idea globalnego siostrzeństwa i kobiecej solidarnosci. Garnizon, z niedostepnego wojskowego terenu, zmienił sie w przestrzeń otwartą na sztukę i przyjazną dla wszystkich, przy jednoczesnym zachowaniu zabytkowych zabudowan militarnych z konca XIX w.

Decyzją konkursowego jury zrealizowany został projekt Jerzego Dobrzańskiego pt. YONI.

YONI (trl. yoni, ang. yoni, “łono”, “zródło”) - indyjskie określenie żeńskich organów płciowych zarówno w znaczeniu fizycznym (np. w Kamasutrze), jak i w znaczeniu religijno-duchowym, jako symbol bogini Dewi, zródła i całego wszechswiata. Termin ten używany jest również w w najrozmaitszych znaczeniach przenośnych np. “łono”, “zródło”, “naczynie”, “poczatek”. Stylizowane przedstawienia genitaliów kobiecych zostały odnalezione juz w Mohendzo-Daro, zatem wydaje się, że można prześledzić ciągłość wykorzystania tego symbolu od czasów wedyjskich i pózniej - w nurtach tantrycznych, koncentrując się na Sakti, żeńskiej mocy stwórczej.

Jerzy Dobrzański – (ur. w Rzeszowie) rzeźbiarz, projektant,  absolwent warszawskiej ASP na Wydziale Rzeźby oraz 3 letnich studiów doktoranckich na Wydziale Form Przemysłowych krakowskiej ASP. Stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej - stypendium w Pratt Institute w Nowym Jorku w 2012 roku. Stypendysta Ministra Kultury w 2017 r.  Od 2014 roku adiunkt na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów na Akademii Sztuki w Szczecinie. 

Autor  rzeźb, instalacji oraz obiektów funkcjonalnych dedykowanych do przestrzeni publicznej, która jest dla niego naturalnym polem ekspresji i ekspozycji artystycznej. Tematami jego prac są mniej lub bardziej aktualne zjawiska społeczne i polityczne.

 

Pobierz:

Ulotka

Plakat

Wystawa "Dziewczynki" - plakatkategoria: Wydarzenia, autor: Dorota Monkiewicz, dodano: 2017-10-03 13:01:11, czytane: 2423 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego