ENG

Rzeźba dzisiaj II. Sztuka w przestrzeni publicznej

Wydarzenia

Rzeźba dzisiaj II:

Sztuka w przestrzeni publicznej

Międzynarodowa konferencja i platforma dyskusji

 

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

20-21 października 2017

Dzień 2

Dzień 1


Agata Agatowska, Thorsten Goldberg (w parku CRP)

 

Patronat nad konferencją objęła Ambasada Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie

W październiku 2017 roku Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza na drugą międzynarodową konferencję z cyklu „Rzeźba dzisiaj”. Pierwsza edycja (październik 2016r.) wywołała gorącą, interesującą dyskusję, co dało nam asumpt do kontynuowania refleksji nad kondycją rzeźby dzisiaj i ustanowienia cyklu orońskich seminariów, który – jak mamy nadzieję – będzie kontynuowany przez kolejne lata.

Temat wiodący tegorocznej konferencji to sztuka w przestrzeni publicznej: historia, definicje i status tego zjawiska. W czasie trwania seminarium będzie można w CRP Orońsko zobaczyć wystawę Thorstena Goldberga – wybitnego niemieckiego artysty, jednego z najbardziej znanych twórców sztuki w przestrzeni publicznej.

Do dyskusji zaprosiliśmy historyków i teoretyków sztuki, artystów, a także osoby odpowiedzialne w wybranych europejskich miastach za profil sztuki w przestrzeni publicznej.

Tym razem stawiamy zatem następujące pytania:

jak definiujemy sztukę w przestrzeni publicznej?

  • jaka jest historia sztuki w przestrzeni publicznej?
  • jaka jest różnica pomiędzy sztuką w przestrzeni publicznej a sztuką publiczną?
  • jak - z etycznego punktu widzenia – kształtuje się kwestia odpowiedzialności artystów oraz pozostałych uczestników przestrzeni publicznej?
  • jak wygląda historia interesujących / kontrowersyjnych / najbardziej (nie)znanych przykładów dzieł sztuki w przestrzeni publicznej?
  • w jaki sposób wybrane europejskie miasta (m.in. Berlin, Bruksela, Gdańsk, Oslo, Poznań, Warszawa, Wiedeń) organizują konkursy na sztukę w przestrzeni publicznej? Kto zasiada w jury takich konkursów? Jacy artyści są zapraszani do udziału w konkursach i dlaczego?
  • jaką strategię działań w tej sferze mają poszczególne miasta? Czym te strategie wzajemnie się różnią? Jakie zaś mają punkty wspólne?
  • kto finansuje sztukę w przestrzeni publicznej i jaki to ma wpływ na jej charakter?
  • jak wyglądają programy związane z kreacją sztuki w przestrzeni publicznej w poszczególnych miastach?
  • jaki model sztuki w przestrzeni publicznej byłby najbardziej adekwatny dla polskich miast? Czego możemy w tej kwestii nauczyć się od Berlina, Monachium czy Wiednia?

Serdecznie zapraszamy na konferencje oraz do dyskusji. Po konferencji ukaże się recenzowany, dwujęzyczny tom drugi serii wydawniczej „Rzeźba dzisiaj”, zapoczątkowanej w 2016 roku.

Eulalia Domanowska

Marta Smolińska

Moderatorki: Joanna Kiliszek i Marta Smolińska

 

 

Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS

Do pobrania:

Program konferencji - zagadnienia

Program konferencjikategoria: Wydarzenia, autor: Eulalia Domanowska, dodano: 2017-09-11 10:43:45, czytane: 3729 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego