ENG

Niespodziewany Początek Jesieni

Wydarzenia

Już po raz piętnasty w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku odbędzie się „Niespodziewany Początek Jesieni”. Jest to impreza, która w atmosferze pikniku rodzinnego co roku prezentuje inną kulturę narodową. Rok 2017 jest Rokiem Kultury Węgierskiej, dlatego też organizatorzy zdecydowali, aby to właśnie Węgrom zadedykować tegoroczny festyn. Współorganizatorem jest Instytut kultury Węgierskiej, a patronat honorowy objęła Ambasada Węgier.

Tradycją festynów orońskich jest zapraszanie artystów, z krajów, którym są poświęcone. W tym roku gwiazdą dnia będzie zespól muzyczny Vojasa, który po licznych wojażach zagranicznych zagra w Orońsku podczas Niespodziewanego Początku Jesieni. Muzyka węgierska zdominuje tegoroczny festyn, oprócz Vojasy, usłyszymy klasyczną muzykę w wykonaniu kwartetu Molto Bene, pieśni z najpiękniejszych operetek Kalmana i Lehara zaśpiewa Monika Świostek, odbędą się również warsztaty śpiewu metodą Zoltana Kodalya, która zakłada, że każdy może śpiewać czysto a czytanie nut jest prostsze niż liter. Grupa aktorów warszawskich wykorzystując rekwizyty i lalki zaprezentuje czytanie performatywne książki „Bartok i drewniany książę”. Jest to opowieść dla dzieci i dorosłych o trudnym dzieciństwie i dorastaniu jednego z największych kompozytorów XX w. Beli Bartoka. Nie zabraknie stałych atrakcji: wielkiego malowania, węgierskiej gry terenowej, zabaw w glinie, konkursu z nagrodami. W tym roku główną nagrodę dla zwycięzcy konkursu ufundował Instytut Kultury Węgierskiej. Do udziału w konkursach zapraszamy wszystkich: dzieci i dorosłych, każdy uczestnik konkursu otrzyma nagrodę. Po strawie duchowej będzie można posilić się na stoisku restauracji Tokaj z Warszawy, która przygotuje do degustacji i sprzedaży typowe potrawy kuchni węgierskiej, dla smakoszy delikatesy będą oferowały specjały typowe dla tego regionu. Wspólnie będziemy gotowali prawdziwy gulasz węgierski w kociołku nad ogniskiem, do gulaszu będzie można wypić lampkę węgierskiego wina, dla tych, którzy zechcą skorzystać z degustacji win będą czekały bezpłatne autobusy o 12.30 i 14.00 pod dworcem PKP (przystanek pod zegarem), autobusy powrotne o 17.30 i 19.00.

Zapraszamy do spędzenia w Orońsku niedzieli po węgiersku, w przepięknym parku będzie można delektować się otoczeniem, muzyką i niepowtarzalną atmosferą. Rodzice będą mogli wspólnie z dziećmi skorzystać z licznych propozycji przygotowanych na ten dzień lub powierzyć dzieci opiece edukatorów, którzy poprowadzą grę terenową, za udział w niej każde dziecko otrzyma nagrodę. Atrakcji nie zabraknie, zapraszamy.

 

 

 

Program NPJ 2017

 

12.00 – 12.30  uroczyste otwarcie

12.00 – 19.00 wielkie malowanie

13.00 –  15.30 gotowanie gulaszu

13.00 – 13.30  „Rozbrykane nutki” warsztaty muzyczne metoda Zoltana Kodaly’a cz.I

13.30 –  16.00  Węgierska gra terenowa

13.45 –  14.15  koncert muzyki węgierskiej w wykonaniu kwartetu Molto Bene i Moniki Świostek

14.25 –  15.00 koncert zespołu VOJASA

15.00 – 16.00  czytanie performatywne książki „Bartok i drewniany Książe” przez aktorów scen warszawskich

16.10 –  16.40  koncert muzyki węgierskiej w wykonaniu kwartetu Molto Bene  i Moniki Świostek

16.50 –  17.20  „Rozbrykane nutki” warsztaty muzyczne metodą Zoltana Kodaly’a cz. II

17.30 –  18.00  koncert zespołu VOJASA

18.10 – 18.40 konkurs wiedzy o Węgrzech

18.40 –  losowanie szczęśliwego biletukategoria: Wydarzenia, autor: Izabela Sosnowska-Kozieł, dodano: 2017-08-04 13:23:03, czytane: 2479 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego