ENG

Letnie pobyty w pracowniach CRP

Pobyty indywidualne

Od lat na przełomie lipca i sierpnia spotykają się w jednej pracowni trzy panie, które znają się jeszcze z czasów studenckich: Barbara Moderau, Renata Komorniczak i Anna Wszyndybył.

Tegoroczny pobyt w Orońsku przeznaczyły na pracę w kamieniu techniką „taille directe”, wymagającą doskonałego opanowania warsztatu rzeźbiarskiego, pewnej ręki i odwagi, ponieważ realizacje powstają bez szkicu, kształt i rodzaj materiału inspirują artystę, który odejmując materiał, wydobywa z bryły formę, najmniejszy błąd jest nie do naprawienia. Barbara Moderau rzeźbi w granicie, Renata Komornicza wykonuje rzeźbę „Pierrot” w marmurze, również w marmurze swoje dwie prace „X-Y” i „Myśliciel” realizuje Anna Wszyndybył.

Stałym gościem w pracowniach orońskich jest Beata Czapska, która podczas kolejnego w tym roku pobytu wykonuje szereg prac z granitu, marmuru włoskiego i serpentynitu. Ulubionym tematem podejmowanym przez panią Beatę jest świat zwierząt, rzeźbi tradycyjną techniką niewielkie dzieła, czasem kilkucentymetrowe, wymagające jubilerskiej precyzji i benedyktyńskiej cierpliwości, jak sama mówi, tej jej nie brakuje, najważniejszy jest efekt końcowy.

Od 9 do 20 lipca pracowała na placu rzeźbiarskim Jolanta Wołocznik. Artystka wypowiada się w różnych technikach, ale najbliższa jest jej rzeźba w kamieniu. Podczas lipcowego pobytu w Orońsku rzeźbiła „Jaszczurkę” w serpentynicie, „Skarabeusza” w marmurze dębniku i „Skłon” w czarnym marmurze.kategoria: Pobyty indywidualne, autor: Izabela Sosnowska-Kozieł, dodano: 2017-07-30 11:04:37, czytane: 2054 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego