ENG

Odeszła Magdalena Abakanowicz

Wydarzenia

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Magdaleny Abakanowicz, artystki znanej i cenionej na całym świecie, związanej z Centrum Rzeźby Polskiej.

Była artystką niezwykłą. Cecha ta ujawniała się w pracach, ale również w jej wypowiedziach:

Dopiero mówiąc o sobie, mówi się o całym świecie. Ważne żeby to było wyznanie prawdziwe, wtedy może stać się odkryciem. (1970–1978)

Pogrążam się w tłumie, jak ziarnko piasku w sypkim piasku.

Blaknę anonimowością spojrzeń, ruchów, zapachów, we wspólnym pochłanianiu powietrza, pulsowaniu soków pod skórą.

Staję się cząstką bezbrzeżnego organizmu, w masie innych osobników – cząstek, już pozbawionych wyrazu, już wtopionych w siebie nawzajem.

Niszcząc jedni drugich, odnawiamy się. (1993)

Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Była profesorem w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, wykładała na Uniwersytetach: w Tokio, Sydney, Berkley, San Diego, Nowym Jorku, Bostonie i Los Angeles. Wyróżniona doktoratami honoris causa: Royal College of Art w Londynie (1972), Rhode Island School of Design w Providence, USA (1992), Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (1998) i Poznaniu (2008). Jako pierwsza cudzoziemka została laureatką Distinction in Sculpture nowojorskiego Sculpture Center (1993). Uhonorowana wieloma prestiżowymi nagrodami, m.in.: Grand Prix Biennale w São Paolo, Brazylia (1965), Nagroda Gottfrieda von Herdera, Austria (1979), Nagroda im. Alfreda Jurzykowskiego, USA (1982), Leonardo da Vinci World Award of Arts, Meksyk (1997). Uzyskała ordery i odznaczenia, m.in.: Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1998), Cavaliere dell’Ordine al Merito della Repubblica Italiana, Włochy (2000), Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2005) i in. Realizacje artystki znajdują się w największych muzeach i galeriach na świecie.

Obecnie Centrum Rzeźby Polskiej prezentuje prace Magdaleny Abakanowicz na wystawach plenerowych organizowanych w ogrodach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego oraz w orońskim Parku Rzeźby.

Dyrekcja i pracownicy Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku przyłączają się do wyrazów współczucia dla rodziny i przyjaciół.kategoria: Wydarzenia, autor: , dodano: 2017-04-21 14:19:06, czytane: 6351 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego