ENG

Kamila Szczęsna Process 2

Galeria Oranżeria

Kamila Szczęsna

Process 2

27 maja – 16 lipca 2017 r.

Galeria "Oranżeria"

Wystawa ceramiki i instalacji rzeźbiarskich Kamili Szczęsnej, polskiej artystki zamieszkałej w Stanach Zjednoczonych zajmującej się sztuką przestrzenną.

Kurator: Bogusław Dobrowolski

Główną inspiracją mojej twórczości jest podlegająca ciągłym przemianom materia. Niestrudzenie wirujące cząstki składające się na tworzywo rzeczywistości, swobodnie migrujące atomy, elektrony wnikające i opuszczające nasze ciała, fakt, że wraz z każdym oddechem stajemy się kimś innym - wszystko to sprawia, że świadoma ocena świata realnego staje się niemożliwa.

Funkcjonujemy w przeszłości. Nasza teraźniejszość jest w takim samym stopniu złudna, jak blask umarłych gwiazd osiągający Ziemię dawno po tym, jak rozpadły się w nicość. Ułamek sekundy, jaki zajmuje impulsowi nerwowemu dotarcie z oka do mózgu, uniemożliwia nam doświadczenie chwili obecnej. Pokrywanie moich form gliną jest symboliczną próbą zatrzymania momentu na trochę dłużej, aby poznanie stało się możliwe

Organiczne kształty instalacji nawiązują do ludzkiego ciała. Swoje rzeźby tworzę z tkanin nasyconych wspomnieniami i doświadczeniami ludzi, którzy z nich kiedyś korzystali. W dużej mierze są to zużyte ubrania pełniące funkcję „drugiej skóry“, stanowiące o statusie i trybie życia poprzedniego właściciela. Moje działania sprawiają, że tkanina, mimo swojego ukrycia pod warstwą gliny, wciąż pozostaje nośnikiem informacji, jednakże już niedostępnej i nieoczywistej.

Zatrzymany moment nie może trwać. Dlatego nadałam mojej instalacji efemeryczny charakter. Kształty wypełnione powietrzem zamkniętym w napompowanych balonach, będą trwały tylko chwilę. Cienka skorupka masy lejnej, wymuszająca statyczność form, może się w każdej chwili załamać pod wpływem czynników zewnętrznych. Kiedy to nastąpi, molekuły wchodzące w skład materiałów wykorzystanych przeze mnie, powrócą do naturalnego obiegu.

„Process 2“ jest jednocześnie opowieścią o akcie tworzenia. Poszukiwania, pomyłki, powroty, rewizje, wszystko to dzieje się w odosobnieniu pracowni. Proces twórczy to przestrzeń artystycznej wolności. Wtedy to twórca urasta do rangi demiurga ustalającego zasady. „Process 2“ jest moim zaproszeniem dla odbiorcy, aby wraz ze mną zanurzył się w atmosferze kreacji.

Kamila Szczęsna

Fot: Wystawa Kamili Szczęsnej „Process 2” w Galerii „Oranżeria”, fot. Kamila Szczęsnakategoria: Galeria Oranżeria, autor: Paweł Czyż, dodano: 2017-04-10 13:09:41, czytane: 2382 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego