ENG

Anna Sołtysik

Pobyty indywidualne

Od 13 do 19 lutego 2017 roku w Orońsku pracowała artystka, Anna Sołtysik.

Dr inż. architektury Anna Sołtysik, czeladnik rzeźby i plecionkarstwa, jest absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. W roku 2014 ukończyła Uniwersytet Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Obecnie pracuje w Zakładzie Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Rzeszowskiego. Członek redakcji czasopisma naukowego „Topiarius” oraz Grupy Artystycznej M37A. Zajmuje się różnymi technikami rzemiosła artystycznego, pracuje w drewnie, brązie i wiklinie. Tworzy rzeźby, obiekty, instalacje. Brała udział w kilku wystawach i plenerach.

W 2014 roku prezentowała różne techniki rzemiosła artystycznego na wystawie zbiorowej absolwentów Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej.

W 2015 roku uczestniczyła w X Międzynarodowej Akcji Artystycznej „T. Kantor” w Woli Sękowej, która nawiązywała tematycznie do Roku Tadeusza Kantora, ogłoszonego przez UNESCO. W sierpniu 2016 roku w trakcie XI Międzynarodowej Akcji Artystycznej wykonała instalację plenerową z drewna i wikliny „Obrys krowy”, która zdobyła wyróżnienie. W kwietniu 2016 roku jej prace można było oglądać w krakowskiej Galerii A1 na wystawie: Przyziemne, Podniebne. Szkice rzeźbiarskie, na której prezentowała kilkanaście rzeźb wykonanych z brązu w latach 2013–2016 oraz ich dokumentację fotograficzną. Na zdjęciach są przedstawione rzeźby w otoczeniu natury, przybierające różne pozy, skonfrontowane z fakturą kamienia, mchu czy szkła. Fotografie stanowiły integralną część wystawy rzeźbiarskiej. Prace powstały w większości w trakcie jej pobytów na plenerach rzeźbiarskich w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Od września 2016 roku do lutego 2017 roku brała udział w wystawie zbiorowej we Francji w Galerii COSMOS w Vence.

W tym roku wystawia swoje rzeźby z brązu oraz fotografie artystyczne w Galerii „U Mikołaja” w Krakowie oraz instalacje rzeźbiarskie na wystawie zbiorowej członków Grupy Artystycznej M37A „Przestrzeń endokarpu”, która trwa od 11 lutego do 11 marca w Muzeum Spraw Wojskowych w Krakowie.

W trakcie lutowego pobytu pani Anna tworzyła małe formy rzeźbiarskie z brązu, które ujęła w dwa cykle: „Szczątki znaków zodiaku” oraz „Echa starożytnych kultur”.kategoria: Pobyty indywidualne, autor: Joanna ZE, dodano: 2017-02-17 13:55:27, czytane: 3131 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego