ENG

PEWNA FINLANDIA

Muzeum Rzeźby Współczesnej

PEWNA FINLANDIA

16.02.2008 – 31.03.2008

Kurator: Wodek Majewski
Koordynator ze strony CRP: Mariusz Knorowski

Wystawa współczesnej sztuki fińskiej „Pewna Finlandia” – to autorski wybór dokonany przez kolegium kuratorskie, przedstawiający „pewną wersję” aktualnej sztuki tego kraju, która odzwierciedla charakter całości. Inicjatywa ta wyszła z Atelier 340 w Brukseli i spotkała się z życzliwym przyjęciem fińskiego środowiska artystów.

Udostępnili oni swoje artystyczne dokonania do wglądu i poddali się obiektywnej zewnętrznej ocenie. Taka procedura i bezpośrednie spotkania z artystami doprowadziły w rezultacie do powstania takiej a nie innej reprezentacji. Proponowany wybór dodatkowo niesie swoiste przesłanie, które także ma charakter narodowy. Niezbyt często mamy okazję obcować ze sztuką fińską. W zasadzie kojarzymy skrajnie dwubiegunowo ten kraj: albo z ekspansywnością nowoczesnych technologii, albo z walorami jego dziewiczej przyrody, czy samotniczą mentalnością jego mieszkańców. Tymczasem okazuje się, że fińscy artyści z perspektywy pewnego oddalenia, żywo interesują się wszystkim tym, co stanowi dziś przedmiot zagadnień globalnych i treść debat publicznych, a więc tym, co i u nas spotkać się może z emocjonalnym i pełnym zrozumienia odbiorem. Oczywiście dominuje tematyka wynikająca z ich świadomości ekologicznej, bo ta strefa wrażliwości jest im z przyrodzenia najbliższa. Uzewnętrzniają to jednak w sposób bardzo niekonwencjonalny, ale jednak obrazowy, bardzo zmysłowy i spektakularny, by nie rzec – zaskakujący lub wprost przewrotny.

Artyści biorący udział w wystawie: Jussi Heikkilä, Timo Heino, Pekka Jylhä, Kaarina Kaikkonen, Kaija Kiuru, Kaisu Koivisto, Elina Lind, Eero Markuksela, Reima Nurmikko, Jaakko Pernu, Anni Rapinoja, Anu Tuominen.

Prezentują oni różne media, obiekty i instalacje, pokoleniowo stanowią raczej zwartą formację. Wielu z nich funkcjonuje już w obiegu sztuki i ma ustaloną pozycję.

Premiera wystawy miała miejsce najpierw w Brukseli, a następnie w BWA w Katowicach. Ostatnia odsłona nastąpi w BWA we Wrocławiu.

Honorowy patronat nad projektem objęła Ambasada Finlandii w Polsce. W zakresie logistyki wspiera ją Fundacja FRAME, zajmująca się promocją fińskiej sztuki za granicą i szeroko rozumianą wymianą artystyczną.

frame



kategoria: Muzeum Rzeźby Współczesnej, autor: admin, dodano: 2008-02-22 08:40:28, czytane: 5211 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego