ENG

WHO WANTS TO DIE?

Wystawy poza CRP

WHO WANTS TO DIE?

 

Termin wystawy: 14 września – 28 października 2016

Wernisaż: wtorek, 13 września 2016, godz. 19:00

Adres: rk Galerie | Möllendorffstr. 6 | 10367 Berlin

Godziny otwarcia galerii: poniedziałek – piątek 10:00 – 18:00 lub po wcześniejszym umówieniu się

 

Artyści:

Marta Antoniak (PL), Malte Bartsch (GER), Christoph Both-Asmus (GER), Krzysztof Dębicki (PL), Miłosz Flis (PL), Jakob Grebert (GER), Rafael Ibarra (MEX), Teresa Otulak (PL), Urszula Pieregończuk (PL), Jovana Popic (CRO-RS), Włodzimierz Poźniak (PL), Dominik Ritszel (PL), Elisabeth Scharler (A), Martin Schwarze (GER), Anna Siekierska (PL), Wanda Stang (GER), André Uerba (PT), Ivar Veermäe (FI)

 

Wystawa zorganizowana przez rk Gallery w kooperacji z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i WHITECONCEPTS podczas Berlin Art Week 2016

Kurator: Nicole Loeser

Współpraca: Leszek Golec

 

Sytuacja społeczna, polityczna i ekonomiczna w Europie mobilizuje młode pokolenie artystów do tworzenia sztuki zaangażowanej, takiej która stawia pytania oraz pobudza i stymuluje do dyskusji. Medium stanowi często interdyscyplinarny język, służący do odzwierciedlenia istniejących kryzysów.

Wystawa „WHO WANTS TO DIE?”, prezentowana po raz pierwszy w ramach Berlin Art Week, koncentruje się na zagadnieniu „pacyfizmu w dzisiejszych czasach” i to właśnie ta kwestia stanowi centralny motyw, a jednocześnie głos w artystycznej debacie odnoszącej się do krytyki społecznej, akcjonizmu oraz społecznego porządku i jego przemiany. W centrum dyskursu znajduje się pytanie dotyczące współczesnego znaczenia terminu „pacyfizm”. Ekspozycja daje możliwość recepcji prac młodych absolwentów polskich oraz niemieckich akademii sztuk pięknych. Zebrane dzieła reprezentują różne media – video, rzeźbę, malarstwo, fotografię oraz performance.

Inspiracją do zorganizowania wystawy była wizyta kuratorki, Nicole Loeser, w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, podczas 7. edycji Triennale Młodych. Tytuł ówczesnego Triennale, którego kuratorem był Leszek Golec, został zapożyczony z pracy Darii Malickiej pt. „Kunszt” (sztuka + rzemiosło + umiejętność). Termin ten porusza kwestię jednego z głównych wątków wystawy – znaczenia artystycznego rzemiosła w sztuce współczesnej, jego umiejscowienia w naukowych i społecznych kontekstach. Prace 25 artystów, wybranych z ponad 30 polskich akademii artystycznych, dotyczyły głównie takich tematów, jak religia, ekologia czy pacyfizm. Triennale Młodych umożliwiło pokazanie zaangażowania sztuki współczesnej w kwestie polityczne i społeczne. Wybrane dzieła zostaną zaprezentowane w ramach ekspozycji „WHO WANTS TO DIE?”, na której znajdą się również prace młodych artystów, tworzących w  Berlinie, Kiel i Lipsku. Podczas następnej odsłony wystawa będzie wzbogacona o prace absolwentów węgierskich uczelni, bowiem 12 października 2016 r. zostanie ona zaprezentowana w Budapeszcie w The ArtYard Gallery, w ramach festiwalu Art Market Budapest.

Program:

środa, 14 września, godz. 18:30 – 20:30

Panel dyskusyjny: Czym w dzisiejszych czasach jest pacyfizm? W jaki sposób termin ten jest używany, rozumiany i odczytywany w kontekście światowych, narodowych, indywidualnych i artystycznych aspektów?

piątek, 16 września, godz. 18:00 – 23:00

Wieczór na Lichtenbergu

sobota, 17 września

godz. 14:00 – 18:00

Specjalne wystawy berlińskich galerii podczas Berlin Art Week

godz. 15:00

Rytualny performance w wykonaniu Christopha Both-Asmusakategoria: Wystawy poza CRP, autor: Leszek Golec, dodano: 2016-08-31 08:25:38, czytane: 1297 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego