ENG

AUGUSTFEST w Orońsku

Wydarzenia

W ostatnią, wakacyjną niedzielę sierpnia w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku uroczyście ogłoszono koniec lata i początek jesieni. Tym razem impreza dedykowana była kulturze Niemiec. Bogaty i różnorodny program „Augustfest” oraz upalna pogoda sprawiły, że do Orońska przybyły tłumy gości.

Niemieckie święto było jednym z elementów, towarzyszących najważniejszemu wydarzeniu wystawienniczemu roku 2016 – wystawie światowej sławy rzeźbiarza Tony’ego Cragga. Artysta od lat mieszka i pracuje w niemieckim Wuppertalu, gdzie na terenie rezerwatu krajobrazowego założył prywatny park rzeźby Waldfrieden. Wystawę Tony’ego Cragga w trakcie imprezy zwiedziło kilkaset osób. Ogromnym powodzeniem cieszyły się specjalne oprowadzania z przewodnikiem.

Bogaty program sceniczny zaspokoił różnorodne upodobania.

Brawurowy występ Bawarsko-Tyrolskiej Kapeli Stefana porwał publiczność i wprowadził w atmosferę oryginalnego monachijskiego Oktoberfestu. Swoimi umiejętnościami jodłowania popisywał się zwłaszcza lider zespołu – Stefan Dembowski – zdobywca 7. miejsca w mistrzostwach świata w tej dziedzinie.

Marlene Uziębło z zespołem Blue Angel zaprezentowała piosenki z repertuaru legendarnej gwiazdy kina światowego – Marleny Dietrich, przeplatane opowieścią o jej życiu i twórczości. Artystka wystylizowana na swą niemiecką imienniczkę, wzbudziła ogromny aplauz publiczności.

Po raz kolejny gościliśmy w Orońsku kwintet Molto Bene. Tym razem w repertuarze klasyków niemieckich. Muzycy przygotowali koncert, na który składały się utwory kompozytorów niemieckich od baroku do romantyzmu: Bacha, Haendla, Beethovena, Brahmsa, Mendelssohna, Wagnera. Upał spowodował, że wiele osób kryło się przed słońcem w zacienionych alejkach, ale dzięki przestrzennemu nagłośnieniu muzyka rozlegała się w całym parku, a swobodna atmosfera pikniku rodzinnego sprawiła, że wiele osób słuchało jej, leżąc na trawie.

Sporą niespodzianką był występ dziecięcego zespołu tanecznego „Przecinek” z Brożca niedaleko Opola. Grupa wykonuje specyficzną formę awangardowego tańca opracowanego przez Niemca Otto Schlemmera – balet triadyczny. Młodzi artyści w wieku od 4 do 15 lat w niezwykle sugestywny sposób zaprezentowali widowisko „Baśń o lodowym kryształku”. Charakterystyczna muzyka oraz futurystyczne, abstrakcyjne kostiumy doskonale wpisały się w charakter twórczości Tony’ego Cragga.

Ponieważ „Niespodziewany początek jesieni” jest imprezą rodzinną, nie mogło w programie zabraknąć propozycji skierowanej do dzieci. Teatr na Wagance z Warszawy przyjechał ze spektaklem „Baśnie Braci Grimm”. Dzieci aktywnie uczestniczyły we współczesnej wersji bajek o „Czerwonym Kapturku” oraz „Wilku i siedmiu koźlątkach”.

W Galerii „Kameralnej” Tadeusz Grajpel prezentował rekonstrukcję warsztatu Johannesa Gutenberga, klocki drzeworytnicze oraz wykonane na nich drzeworyty. Ubrany w strój z epoki Gutenberga, swymi opowieściami przenosił tłumnie zgromadzonych słuchaczy do XV-wiecznej drukarni. Pod opieką zecera każdy uczestnik tych niezwykłych warsztatów mógł wydrukować swoje imię za pomocą ruchomych czcionek.

Dużą atrakcją „Augustfest” była Manufaktura Cukierków z Warszawy, oblegana nie tylko przez dzieci, ale i przez rodziców. Zarówno jedni, jak i drudzy z zaciekawieniem śledzili proces powstawania lizaków i karmelków. Można było pod okiem fachowca wykonać własnego lizaka, który zapakowany w firmowy papierek wyglądał imponująco. Słodkie warsztaty były dedykowane niemieckim osiągnięciom w tej dziedzinie. To właśnie w Niemczech, w Bonn, powstała w 1920 roku fabryka słodyczy Haribo, której najbardziej znanym produktem były żelki – złote misie, popularne również współcześnie.

Oroński ceramik – Bogusław Dobrowolski opowiedział, w jaki sposób Niemcy wynaleźli własny sposób produkcji porcelany, do tej pory pilnie strzeżony przez Chińczyków. Tym razem warsztaty ceramiczne odbywały się nie w glinie, a w tym o wiele bardziej szlachetnym tworzywie ceramicznym – porcelanie.

Jak na „Augustfest” przystało – nie mogło zabraknąć specjalności kuchni niemieckiej, czyli golonki po bawarsku, kiełbasy, precli piwnych i szpecli. Każdy chciał spróbować, jak smakują w oryginale. Do stoisk gastronomicznych ustawiały się długie kolejki.

Jak co roku odbyły się konkursy, każdy uczestnik, który wykazał się znajomością niemieckiej kultury, geografii czy polityki, wygrywał nagrody ufundowane przez naszych sponsorów.

 

„Augustfest” zostało objęte patronatem honorowym ambasady Republiki Federalnej Niemiec. Podczas imprezy reprezentował ją attaché kulturalny Fried Nielsen, który dziękując za zorganizowanie niemieckiego święta podkreślał, że takie imprezy mają ogromne znaczenie dla edukacji zwłaszcza najmłodszej części społeczeństwa. Uczą, że każda kultura zasługuje na szacunek, a popularyzując narodowe tradycje, wydobywa się z nich to, co najbardziej wartościowe dla wszystkich ludzi.

 

Sponsorzykategoria: Wydarzenia, autor: Monika Bartoszek, Izabela Sosnowska-Kozieł, dodano: 2016-08-30 12:30:56, czytane: 2093 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego