ENG

AUGUSTFEST – ŚWIĘTO KULTURY NIEMIECKIEJ W OROŃSKU

Wydarzenia

W ostatnią niedzielę wakacji, 28 sierpnia, od godziny 13.00, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza na kolejną edycję imprezy plenerowej z cyklu „Niespodziewany Początek Jesieni”, tym razem poświęconą kulturze niemieckiej. W tym roku zapraszamy zarówno stałych bywalców, jak i tych, którzy nie mieli okazji poznać Orońska z trochę nietypowej strony, na AUGUSTFEST, zmodyfikowaną wersję Octoberfest, ze wszystkimi kojarzonymi z tym świętem atrakcjami: muzyką bawarską, golonką, szpeclami, preclami i piwem.

Jak co roku program festynu jest bardzo bogaty i różnorodny. Dla dzieci przygotowaliśmy spektakl „Baśnie Braci Grimm” w wykonaniu aktorów Teatru na Wagance oraz niemiecki balet triadyczny z programem „Baśń o lodowym kryształku”, który zaprezentuje grupa taneczna „Przecinek”. Dla dorosłych zagra Tyrolsko-Bawarska Kapela Stefana oraz Kwintet Molto Bene w repertuarze klasyków niemieckich. Wystąpi także Marlene Uziębło, która zaśpiewa piosenki słynnej niemieckiej gwiazdy sceny i filmu – Marleny Dietrich.

Gościem festynu będzie Tadeusz Grajpel. Zaprezentuje on rekonstrukcję tradycyjnego warsztatu drukarskiego Gutenberga, opowie o historii i technikach dawnego druku, a także poprowadzi zajęcia drukarskie z zastosowaniem metod drzeworytniczych.

Swoją propozycję przygotował Bogusław Dobrowolski, oroński ceramik, którego ulubionym tworzywem w działalności artystycznej jest porcelana. Opowie on, w jaki sposób Niemcy w XVIII wieku opracowali własną technologię wyrobu porcelany, do tej pory pilnie strzeżoną przez Chińczyków i o tym jak to się stało, że wyroby porcelany z Miśni są znane na całym świecie. Zademonstruje także współczesne metody obróbki tego tak delikatnego materiału. Wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach ceramicznych.

Niewątpliwą atrakcją imprezy będą pokazy Manufaktury Cukierków z Warszawy. Widzowie będą mieli okazję podejrzeć proces powstawania słodyczy, a następnie skorzystać z możliwości wykonania własnego lizaka.

Jak co roku proponujemy przejażdżki konne po parku, wielkie malowanie na ekranie. Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie wiedzy o Niemczech, w którym każdy uczestnik otrzyma nagrodę.

Dla gości festynu zorganizowany został bezpłatny dojazd na trasie Radom – Orońsko, o godz. 12.30 i 14.00 będą podstawione autobusy firmy ITS Michalczewski przed dworcem PKP (pod zegarem). Powrotne kursy są zaplanowane na godz. 18.30 i 20.00.

AUGUSTFEST został objęty honorowym patronatem Ambasady Republiki Federalnej Niemiec w Polsce.

W ramach cyklicznego projektu promocyjnego – „Niespodziewany Początek Jesieni”, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku raz do roku, pod koniec lata, organizuje imprezę plenerową, poświęconą wybranej kulturze etnicznej. Dotychczas odbyły się: festyn indiański (2005), celtycki (2006), Wikingów (2007), „Fiesta Latina” (2008), „Wielka Azja” (2009), „Dzień Kultury Żydowskiej” (2010), „Africana” (2011), „Korowód. Święto kultury rosyjskiej” (2012), „Na tureckim bazarze” (2013), „Czardasz. Święto kultury węgierskiej” (2014), „Hej sokoły! Święto kultury ukraińskiej” (2015).

Dzień niemiecki w Orońsku jest jednym z elementów, towarzyszących najważniejszemu wydarzeniu wystawienniczemu roku 2016 – wystawie światowej sławy rzeźbiarza Tony Cragga. Artysta od lat mieszka i pracuje w niemieckim Wuppertalu, gdzie na terenie rezerwatu krajobrazowego założył prywatny park rzeźby Waldfrieden. Wystawa Tony Cragga będzie tego dnia udostępniana dla publiczności w specjalnych, promocyjnych cenach.

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza na dzień pełen atrakcji na zakończenie wakacji.

 kategoria: Wydarzenia, autor: Monika Bartoszek, dodano: 2016-08-24 09:23:53, czytane: 3777 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego