ENG

Warsztaty do aktualnych wystaw

 

Moc Natury. Henry Moore w Polsce

Program edukacyjny dla szkół podstawowych

Zapraszamy do udziału w programie edukacyjnym prowadzonym przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku od 23 kwietnia do 9 września 2018 r. Warsztaty plastyczne i ceramiczne oraz wykłady i spotkania edukacyjne nawiązują do najnowszej wystawy Moc natury. Henry Moore w Polsce

Ekspozycja ukazuje twórczość jednego z najważniejszych artystów współczesnych, prekursora sztuki abstrakcyjnej czerpiącego inspirację z otaczającego nas świata przyrody.

Program edukacyjny do wystawy Moc Natury. Henry Moore w Polsce to cykl warsztatów prowadzonych przez artystów i doświadczonych edukatorów. Spotkania rozwijają zdolności plastyczne i poznawcze oraz poruszają wątki ekologiczne i przyrodnicze, tak ważne w twórczości Moore’a.

Wszystkie zajęcia są dostosowane do wieku uczestników i składają się z dwóch części. Część teoretyczna odbywać się będzie w zainteresowanych szkołach podstawowych, część praktyczna połączona ze zwiedzaniem w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Cena uczestnictwa w programie: 15zł/os

Szczegółowych informacji na temat programu oraz zapisów udziela Dział Edukacji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Zadzwoń do nas:

tel. +48 48 618 45 16 (wew. 19)

warsztaty@rzezba-oronsko.pl

pn.– pt. w godz. 8:00–15:30

 

­

Program edukacyjny

Człowiek-rzeźba

Zwiedzanie: Henry Moore zasłynął z rzeźb inspirowanych postacią człowieka. Które kształty ludzkiego ciała uznał za ważne, a które uprościł?

Warsztaty: Konstruowanie gipsowych postaci na drucianym stelażu.

Rzeźby nie z tej ziemi

Zwiedzanie: Niektóre kształty rzeźb zostały zupełnie „zmyślone”, nie przypominają niczego co znamy z rzeczywistości. Takie też są prace Moore’a. Wyjaśnimy zatem czym jest abstrakcja i jak ją rozumieć.

Warsztaty: Formowanie abstrakcyjnych rzeźb gipsowych w eksperymentalnej technice.

Mikroświaty

Zwiedzanie: Świat roślin i zwierząt jest dla artysty skarbnicą inspiracji. Henry Moore także nawiązywał do form zaczerpniętych z natury, a jego monumentalne rzeźby doskonale wpisują się w pejzaż. Podczas zajęć spróbujemy wyjaśnić czym jest skala i dlaczego świat przyrody był tak istotny w pracach Moore’a.

Warsztaty: Tworzenie leśnych, roślinnych kompozycji zamkniętych w szklanych słojach.

Odbitki z natury

Zwiedzanie: Naturalne formy liści, gałązek i kwiatów pozwalają na odbijanie niezwykłych kształtów w glinie. Obserwacja natury, zwiedzanie pracowni ceramicznej i zapoznanie z materiałem rzeźbiarskim będą inspirować do własnej twórczości.

Warsztaty: Tworzenie kompozycji z naturalnych odbitek na przedmiotach wykonanych z gliny.

Prehistoryczne skamieniałości

Zwiedzanie: Dawne dzieje Ziemi zapisane w archaicznych wykopaliskach mogą być bardzo ciekawe. Niektórzy artyści traktują pradawne skamieliny jak prawdziwe skarby, z których czerpią pomysły do swojej pracy. Czy w twórczości Moore’a można odnaleźć kształty muszli, kości i pierwotnych kultur?

Warsztaty: Odlewanie form rzeźbiarskich z muszli, kamieni, gałęzi i innych naturalnych skarbów.

Plakat na urodziny Moore’a

Zwiedzanie: Podczas całej swojej działalności artystycznej Henry Moore stworzył wiele prac, które pokazywane były na całym świecie. Do jednej z wystaw w Polsce powstał ciekawy plakat Henryka Tomaszewskiego. Rozmowa o sztuce plakatu będzie punktem wyjścia do stworzenia własnych dzieł w dużym formacie.

Warsztaty papieroplastyki: Tworzenie plakatu inspirowanego twórczością Henryka Tomaszewskiego na 120. urodziny Moore’a.

Dzikie rzeźby

Zwiedzanie: Totemy były niegdyś symbolami łączności człowieka z przyrodą. W trakcie zwiedzania poszukamy rzeźb Moore’a, które kojarzą się z tymi magicznymi formami. Każdy uczestnik będzie mógł wybrać własny zwierzęcy lub roślinny symbol.

Warsztaty: Rzeźbienie wybranego symbolu w masie papierowej na kartonowych pudłach – tworzenie wspólnego totemu.

Jedna forma – wiele kreacji

Zwiedzanie: Jedną z technik powielania rzeźb są odlewy wykorzystujące gipsowe formy. Wielu artystów korzysta z oryginalnego uformowania, aby stworzyć nowe dzieło, które może różnić się materiałem czy fakturą. Zobaczymy jak powstają formy i w jaki sposób można je ponownie użyć.

Warsztaty: Wyklejanie form gipsowych gliną w celu stworzenia własnego dzieła sztuki.

Miękkie linie

Zwiedzanie: Henry Moore twierdził, że „rzeźba musi mieć w sobie życie”. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czym jest rzeźba organiczna i jakie naturalne formy możemy odnaleźć na wystawie Moc natury. Henry Moore.

Warsztaty: Tworzenie organicznych kompozycji rzeźbiarskich z przygotowanych drucianych konstrukcji i tkanin.

Abstrakcja – nie tylko rzeźba

Zwiedzanie: Przypomnijmy sobie co wiemy na temat abstrakcji… Czy jej przejawy można odnaleźć także w malarstwie, fotografii lub rysunku?

Warsztaty: Malowanie kompozycji geometrycznych w eksperymentalnej technice.

Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego