ENG

Warsztaty rodzinne

Warsztaty dla rodzin

Zapraszamy do Orońska

RODZINNE WARSZTATY PLASTYCZNE

w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, ul. Topolowa 1

zawsze w niedzielę. Początek zajęć  o 13.30

zapraszamy dzieci i rodziców

Niedzielne „spotkania ze sztuką” to cykl regularnie organizowanych warsztatów w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Atrakcyjne  gry i zabawy łączymy z zajęciami rozwijającymi  inwencję, wyobraźnię i wrażliwość plastyczną. Pomożemy także zrozumieć różne przejawy sztuki i kultury współczesnej, z którymi stykamy się w naszym codziennym otoczeniu. A przy okazji skorzystamy z różnych możliwości technicznych, które oferują orońskie pracownie i wykonamy „własne” dzieła sztuki.

Zajęcia trwają około 1,5 godziny i składają się z dwóch części:

  • Część teoretyczna – 30 minutowy wstęp wprowadzający uczestników w tematykę prowadzonych zajęć, połączony z oprowadzaniem i rozmową o aktualnych wystawach, który stanowi punkt wyjścia do przeprowadzenia zajęć praktycznych. Krótka rozmowa na wstępie ma na celu objaśnienie tematu związanego z wystawą czasową.
  • Działania warsztatowe – trwająca 60 minut część warsztatowa będzie realizacją założeń z części pierwszej, sprawdzeniem omawianych teorii i utrwaleniem wiedzy poprzez doświadczenie. Zajęcia będą dawały możliwość zapoznania się ciekawymi technikami plastycznymi. Doświadczenie tworzenia będzie przebiegać pod okiem prowadzącego, ale przy dużym wykorzystaniu własnej inwencji. Podczas wykonywania zadań plastycznych, dzieciom pomagają i kibicują ich rodzice lub opiekunowie.

 

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prowadzimy zapisy na zajęcia pod adresem: edukacja@rzezba-oronsko.pl zawsze do piątku do godz. 15.00

Minimalna liczba uczestników - 5 osób

Maksymalna - 20 osób

Dodatkowe informacje można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30 pod numerem telefonu 48 618 40 27 w.19

Koszt warsztatów w cenie   biletu wstępu do muzeum.

 

RODZINNE WARSZTATY PLASTYCZNE

Program zajęć w niedziele od października 2017 do marca 2018, godz. 13.30

 

PAŹDZIERNIK

8.10

Temat: Uwaga rzeźba! – warsztaty w nawiązaniu do prac Thorstena Goldberga

Rzeźby spotykamy w parku, na placach zabaw, w miastach, przy drogach, w szkołach…  – jednym słowem wszędzie! Na ciekawe obiekty Thorstena Goldberga można natknąć się na całym świecie, również w Orońsku. Uczestnicy stworzą własny szlak najciekawszych prac, bawiąc się w krytyków sztuki będą mogli opatrzyć dzieła ciekawymi komentarzami umieszczając je w przestrzeni publicznej.

Prowadzenie: Małgorzata Karkosz

15.10

Temat: Nie tylko kamień… – warsztaty w nawiązaniu do twórczości Magdaleny Abakanowicz

W czasie spotkania uczestnicy będą mieli okazję do spotkania z dziełami uznanej polskiej artystki. Zaprezentujemy najważniejsze dzieła Abakanowicz, przybliżymy jej nowatorską technikę, a także postaramy się stworzyć rzeźby z tkanin.

Prowadzenie: Małgorzata Karkosz

22.10

Temat: Tajemnica Ukonu – warsztaty w oparciu o ekspozycję Galerii „Wozownia”

Co fascynowało Magdalenę Abakanowicz? Jakie tajemnice kryją w sobie jej rzeźby i jakie emocje w nas budzą? Atmosfera galerii, w której prezentowany jest Ukon będzie inspirować do pracy warsztatowej, której tematem będą nasze własne tajemnice.

Prowadzenie: Małgorzata Karkosz

 

LISTOPAD

5.11

Temat: Legendy parku - warsztaty komiksu

Co to jest komiks? Jaka jest jego historia? Do czego potrzebny jest rysownikowi storyboard i co to takiego? Wszystkie te zagadki spróbujemy rozwiązać w trakcie warsztatów tworzenia komiksu. Oroński park i znajdujące się w nim rzeźby inspirują do tworzenia wielu niezwykłych historii, swój dom znalazły tu również tajemnicze Mutanty stworzone przez Magdalenę Abakanowicz.

Podczas warsztatów porozmawiamy o tym czym jest komiks i narysujemy własne historie opowiadające o tych zagadkowych stworzeniach.

warsztaty w nawiązaniu do Mutantów Magdaleny Abakanowicz

Prowadzenie: Weronika Elertowska

12.11

Temat: Codzienne - niezbędne.

Proste przedmioty, które używamy na co dzień i których nie zauważamy. Czym są dla nas? Ceramika to nie tylko talerze, kubki, wazony. Stworzymy świetliki, pojemniczki na biżuterię, mydelniczki i inne ciekawe drobiazgi. Wypalone przedmioty będą mogły być szkliwione 10 grudnia.

Prowadzenie: Urszula Kaszewska

19.11

Temat: Projektowanie wystawy – warsztaty do 8. Triennale Młodych

Czym zajmuje się kurator i jak powstają wystawy? Zabawa w muzeum to świetny pretekst do poznania zadań konserwatora, kuratora i artysty. Oprawimy obrazy i zaprojektujemy własne galerie, stworzymy bilety i plakaty zapraszające na naszą pierwszą wystawę.

Prowadzenie: Małgorzata Karkosz

26.11

Temat: Świąteczne cacka

Choineczki, gwiazdeczki, aniołki - drobiazgi które możemy zawiesić na choince lub którymi możemy świątecznie przyozdobić nasze mieszkanie. Pierwsze spotkanie, podczas którego powstaną przedmioty, które będą szkliwione 10 grudnia.

Prowadzenie: Urszula Kaszewska

 

GRUDZIEŃ

3.12

Temat: Ruchome obrazy - magiczna latarnia

Zanim wynaleziono kinematograf istniało już sposoby ożywiania nieruchomych obrazów, a w XIX wieku wymyślono wiele niezwykłych urządzeń, które pozwalały zobaczyć krótkie animacje - jednym z nich była Laterna Magica czyli magiczna latarnia lub latarnia czarnoksiężnika.W trakcie warsztatów uczestnicy wykonają własne ruchome obrazy, które obejrzymy korzystając z tego tajemniczego urządzenia. Celem zajęć jest pokazanie uczestnikom, w jaki sposób działają zabawki optyczne, które produkują iluzję ruchu, czyli "animują" statyczne, pojedyncze obrazy.

Prowadzenie: Weronika Elertowska

10.12

Temat: Świąteczne cacka – cz. II.

Podczas spotkania będziemy szkliwić przedmioty wykonane 26 listopada. Jeżeli ktoś nie mógł być na warsztatach - nic straconego, będą zapasy czekające na poszkliwienie.

Prowadzenie: Urszula Kaszewska

17.12

Temat: Ptasie święta

Sztuka użytkowa to niezwykłe przedmioty codziennego użytku tworzone przez designerów. Każdy z nas może spróbować pracy projektanta. Tym razem postaramy się upiększyć domy dla ptaków, tak aby atmosfera świąt udzieliła się również małym mieszkańcom parku.

Prowadzenie: Małgorzata Karkosz

 

2018

STYCZEŃ

7.01

Temat: Zima w parku rzeźby - zajęcia w nawiązaniu do prac prezentowanych w parku rzeźby

Jak wiadomo współczesna sztuka potrafi zaskakiwać, czego potwierdzeniem mogą być ciekawe obiekty znajdujące się na trasie orońskich ścieżek. Wyjątkowe formy mogą powstać także z rozmaitych ziaren. Postaramy się zatem stworzyć smakowite rzeźby dla zimujących ptaków.

Prowadzenie: Małgorzata Karkosz

14.01

Temat: Trójwymiarowe obrazy - stereoskop

Czym jest stereoskop? Czym tak naprawdę jest fotografia trójwymiarowa? W trakcie zajęć poznamy historię poszukiwań trzeciego wymiaru w sztuce, która sięga już XIX w. Podczas spotkania wspólnie obejrzymy historyczne trójwymiarowe zdjęcia i wykonamy serię stereoskopowych rysunków. Przy pomocy specjalnego sposobu rysowania oraz niezwykłych okularów, każdy rysunek i zdjęcie zamieni się w trójwymiarową rzeczywistość.

Prowadzenie:Weronika Elertowska

21.01 ceramika

Temat: Tajemnica koła garncarskiego - jak powstają przedmioty toczone na kole.

Rąbek tajemnicy zostanie uchylony podczas tych warsztatów. Uczestnicy sami będą mogli usiąść przy kole i doświadczyć tworzenia misek. Limitowana ilość uczestników - tylko na zapisy

Prowadzenie: Urszula Kaszewska

28.01

Temat: Między rzeźbą a grafiką - warsztaty gipsorytu

Współcześni artyści łączą często pozornie odległe techniki plastyczne. Podczas zajęć dowiemy się czym jest gipsoryt, jak wyglądała praca dawnych drukarzy tworzących unikatowe grafiki. Uczestnicy warsztatów wykonają własne odbitki graficzne używając tabliczek odlanych w gipsie, który zazwyczaj uważamy za materiał rzeźbiarski.

Prowadzenie: Weronika Elertowska

 

LUTY

4.02

Temat: Maskarada w stylu Picasso

Przygotowując się do karnawału nie można zapomnieć o przygotowaniu przebrania. Miłośników sztuki współczesnej, którzy szukają nowych pomysłów na kostiumy zapraszamy do wzięcia udziału w zajęciach. Do tworzenia masek będzie nas inspirował Picasso.

Prowadzenie: Małgorzata Karkosz

11.02

Temat: Przygotowanie na wiosnę - cz I.

W tym okresie każdy z niecierpliwością oczekuje wiosny. Stworzymy doniczki na kwiaty. Nie będą to zwykłe doniczki - wymyślimy różne kształty, a przy pomocy narzędzi nadamy im różną fakturę. Przedmioty zostaną poszkliwione podczas kolejnych zajęć 25 lutego.

Prowadzenie: Urszula Kaszewska

18.02

Temat: Niezwykłe obrazy fotograficzne - camera obscura

W jaki sposób działa aparat fotograficzny? Czy do robienia zdjęć wystarczy zwykłe pudełko? Czym jest tajemnicza camera obscura? Tego wszystkiego dowiemy się podczas warsztatów fotograficznych, budując własne aparaty do zdjęć z prostych materiałów plastycznych. Uczestnicy zajęć znajdą się we wnętrzu camery obscury czyli dawnego aparatu i przekonają się jak wygląda obraz fotograficzny w jego wnętrzu.

Prowadzenie: Weronika Elertowska

25.02

Temat: Przygotowanie na wiosnę - cz II.

Podczas spotkania będziemy szkliwić przedmioty wykonane 11 lutego. Jeżeli ktoś nie mógł być na warsztatach - nic straconego, będą zapasy czekające na poszkliwienie.

Prowadzenie: Urszula Kaszewska

 

Jak dojechać?

Orońsko położone jest w odległości 15 km na południe od Radomia (przy trasie krajowej nr 7 Warszawa-Kraków). Centrum Rzeźby Polskiej wraz z parkiem krajobrazowym zajmuje południowo-zachodnie tereny wsi Orońsko pomiędzy drogą nr 7, ul. Topolową i terenami Gospodarstwa Rybackiego.

Samochodem: zjazd z drogi nr 7 w miejscowości Orońsko, w ul. Józefa Brandta, potem ul. Topolową, kierując się tablicami informacyjnymi..

Busem: na linii Radom-Skarżysko Kamienna. W Radomiu , odjazd z parkingu naprzeciwko dworca autobusowego przy ul. W. Beliny-Prażmowskiego, kierunek Szydłowiec i Skarżysko-Kamienna. W dni dużych imprez plenerowych CRP Orońsko organizuje bezpłatny transport z Radomia. Proszę sprawdzać szczegóły na naszej stronie www.rzezba-oronsko.pl oraz na fejsbuku.

Objazd związany z pracami drogowymi

Z Radomia

Jadąc z Radomia drogą na Kraków („siódemka”), w Młodocinie zostaniemy skierowani na nową trasę (S7). Ominiemy Orońsko, następnie należy zjechać na węźle Szydłowiec-Północ w kierunku miejscowości Chustki i Orońsko. Dojeżdżamy do starej siódemki (jest po naszej prawej), którą wracamy w kierunku Radomia i po 7 kilometrach dojeżdżamy do Orońska. Dla mieszkańców Radomia wygodniejsza może być trasa przez miejscowość Kowala. Wyjeżdżamy z Radomia ulicą Krychnowicką i jadąc jak droga prowadzi, mijamy miejscowość Kowala i dojeżdżamy do miejscowości Ruda Wielka, gdzie skręcamy w prawo, do Orońska.

Z Szydłowca

Dojazd starą siódemką bez zmian. Jadąc nową trasą S7 od strony Szydłowca należy pamiętać, żeby zjechać na starą siódemkę, na węźle Szydłowiec-Północ.

Ponieważ wykonawca nowej drogi twierdzi, że taka sytuacja potrwa 1,5 roku, zostały podjęte starania o znalezienie lepszego rozwiązania od istniejącego.

Będziemy informować.

 

Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego