ENG

Niespodziewany Początek Jesieni. Święto kultury łotewskiej

Wydarzenia

Niespodziewany Początek Jesieni. Święto kultury łotewskiej

Es esmu Latvija

 

9 września 2018 r. od godz. 12.00 Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Ambasada Republiki Łotewskiej w Polsce i Fons Projects zapraszają na kolejną edycję Niespodziewanego Początku Jesieni. Tradycja organizowania festynów dedykowanych różnym kulturom narodowym ma już szesnaście lat. Bawiliśmy się na festynach egzotycznych i bliższych nam kulturowo: niemieckim, ukraińskim czy węgierskim. Tegoroczna edycja dedykowana będzie kulturze łotewskiej. Łotwa, podobnie jak Polska, w tym roku świętuje setną rocznicę odzyskania niepodległości, ten fakt oraz wiele lat wspólnej bezkonfliktowej historii zadecydowały o wyborze właśnie tego kraju. Mimo iż wiele nas łączy, Polacy niewiele wiedzą o Łotwie, tymczasem ma ona bardzo dużo do zaoferowania.

Głównymi atrakcjami orońskiego spotkania będą występy zespołów pieśni i tańca „Rūtoj” i „Gauja” oraz Jeleny Matuli & Friends Band Riga. Zespół „Gauja” z Valmiery jest odpowiednikiem naszego „Mazowsza”, zaprezentuje muzykę oraz tańce ludowe na najwyższym, profesjonalnym poziomie. Jelena Matula, znana w Polsce jako finalistka „The Voice of Poland”, wykona łotewskie, polskie i światowe przeboje. Z Poznania przyjedzie zespół „Dziwy”, grający muzykę rockową w oparciu o motywy łotewskie.

Najmłodsi obejrzą przedstawienie „Bajkowa Łotwa”, w którym wystąpią dzieci polskie i łotewskie. Scenografię do spektaklu wykonali uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych w Radomiu, ich prace wezmą udział w konkursie, który rozstrzygnięty zostanie podczas festynu. Nagrody dla zwycięzców ufundowała Ambasada Republiki Łotewskiej w Warszawie.

Wiele atrakcji zaplanowano również poza sceną. Przybyli do Orońska będą mieli okazję wspólnie tkać megabieżnik o długości 15 m lub indywidualnie krajkę na bardku (rodzaj prostego krosna), ponadto wziąć udział w konkursie wiedzy o Łotwie czy w grze terenowej. Dla wszystkich uczestników konkursu i gry przewidziano nagrody!

W przygotowania do festynu aktywnie włączyła się szkółka języka i kultury łotewskiej „Kodoliņš” w Warszawie. Uczniowie i nauczyciele poprowadzą zajęcia plastyczne i lingwistyczne, w ramach których chętni będą mieli szansę malować łotewskie symbole na kamieniach z Bałtyku, zaś dzieci poznają zabawy z łotewskich podwórek. Przewidziano również prezentację wyjątkowo pięknych strojów ludowych.

Co roku festynowi towarzyszy ekspozycja odnosząca się do tematu wiodącego. W tym roku będzie to wystawa lalek „Dookoła świata (i w zaświaty)” z Teatru Kubuś w Kielcach , nawiązująca do międzynarodowego festiwalu teatrów lalkarskich, który odbywa się w Rydze. W Orońsku zaprezentowanych będzie ok. 120 lalek teatralnych. Będą kukiełki, marionetki i pacynki, jedne ponadnaturalnych rozmiarów, inne kilkunastocentymetrowe, wszystkie one grały w przedstawieniach opartych na motywach chińskich, arabskich, francuskich. Dla zainteresowanych Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach przygotował nie lada niespodziankę – warsztaty, podczas których dzieci wspólnie z rodzicami będą mogły wykonać własne lalki.

Tradycyjnie, nie zabraknie konkursów z nagrodami, placu zabaw dla dzieci oraz zajęć ogólnorozrywkowych (kule wodne, zjeżdżalnia, żyroskop, tarcza strzelecka), jak i typowych dla instytucji  – toczenia na kole i lepienia w glinie.

Jak co roku w programie przewidziano degustację potraw kuchni prezentowanego kraju. Powszechnie znany jest czarny balsam, ale czy ktoś jadł szary groch? Będzie okazja do spróbowania tych i wielu innych specjałów kuchni łotewskiej, które będą serwowane przez Łotyszy na kilku stoiskach gastronomicznych. Ci, którym do gustu przypadną smaki łotewskie będą mogli kupić produkty spożywcze, z których w domu sami przygotują potrawy typowe dla tego regionu.

Do Orońska zawita tego dnia duża grupa (ponad 30 osób) producentów wyrobów lokalnych i rzemieślników. Zaprezentują swój kunszt zawodowy oraz wyroby, które powstają w ich pracowniach. Swój przyjazd zapowiedzieli: kowale, ceramicy, producenci instrumentów muzycznych, wyrobów z drewna, ze skóry, ozdób i biżuterii oraz rękodzieła.

Młodzieżowe drużyny z Łotwy i Polski – JDFS Alberts i „Oronka” – rozegrają międzynarodowy mecz na stadionie „Oronki”.

Atrakcji nie zabraknie. Różnorodny i bogaty program gwarantuje, że nikt nie będzie się nudził tego dnia w Orońsku. Warto więc przyjechać do CRP, aby przekonać się jak wiele ma do zaoferowania Łotwa. Program jest tak różnorodny, że każdy niezależnie od wieku i zainteresowań znajdzie coś dla siebie.

Do Orońska można już dojechać starą drogą nr 7, bez konieczności objazdu. Na niezmotoryzowanych będą czekały autobusy firmy Michalczewski przed dworcem PKP (pod zegarem) o godz. 12:00 i 13:30 oraz powrotne 18:30 i 20:00.

Patronat honorowy na festynem objął Prezydent Miasta Radomia, partnerem wydarzenia jest Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” z Kielc.

Plakat

Program

Na scenie:

12:00 – 12:30    – zespół pieśni i tańca „Rūtoj”

12:40 – 13:20    – zespół pieśni i tańca „Gauja”

13:20 – 13:40    – powitanie

13:40 – 14:10    – „Bajkowa Łotwa” przedstawienie z udziałem dzieci polskich i łotewskich

14:10 – 14:25     – prezentacja stroju łotewskiego

14:25 – 15:05    – zespół „Dziwy”

15:20 – 16:50    – Jelena Matula & Friends Band Riga

15:50 – 16:05    – w przerwie występu ogłoszenie wyników konkursu plastycznego z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Łotwę

17:00 – 17:40    – zespół pieśni i tańca „Gauia”

17:55 – 18:35    – zespół „Dziwy”

18:45 – 19:25    – zespół pieśni i tańca „Rūtoj”

 

Poza sceną:

12:00 – 19:30    – prezentacja wyrobów rzemieślniczych: kowalstwo, ceramika, biżuteria, wyroby ze skóry, drewna, tkaniny, rękodzieło, instrumenty muzyczne, ozdoby

12:00 – 19:30    – prezentacja i degustacja produktów lokalnych oraz kuchni łotewskiej

12:00 – 19:30    – prezentacja strojów ludowych

12:00 – 19:30    – prezentacja oferty biur turystycznych

13:00 – 19:30    – tkanie gigabieżnika

– tkanie na bardku

13:00 – 17:00    – gra terenowa

14:00 – 17:00    – zajęcia prowadzone przez szkółkę języka i kultury łotewskiej

„Kodoliņš” w Warszawie

14:30 – 15:30    – malowanie symboli łotewskich na kamieniach z Bałtyku

– zabawy plastyczne i lingwistyczne

15:30 – 16:10    – pokaz tworzenia elementów strojów ludowych

14:00 – 17:00    – lepienie w glinie

14:10 – 19:30    – prezentacja prac konkursowych

14:40 – 15:40    – „Dookoła świata (i w zaświaty)” – oprowadzanie po wystawie

15:05 – 15:20    – konkurs wiedzy o Łotwie dla dzieci

16:00 – 17:00    – warsztaty lalkarskie

17:40 – 17:55    – konkurs wiedzy o Łotwie dla dorosłych

Mecz „Oronka” – JDFS „Alberts”

Ponadto:

  • kule wodne,
  • kącik strzelecki,
  • żyroskop,
  • zjeżdżalnia
  • kawiarnia na powietrzu,
  • lody naturalne (w barwach łotewskich),
  • grill

LVkategoria: Wydarzenia, autor: Dział komunikacji, dodano: 2018-08-24 09:46:38, czytane: 1427 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego