ENG

Pobyty lipiec i sierpień w CRP

Pobyty indywidualne

Lipiec i sierpień tradycyjnie już są najbardziej pracowitymi miesiącami w CRP. Wre praca i na placu rzeźbiarskim, i w pracowniach, które, jak co roku o tej porze, są pełne. Orońsko gości zarówno młodych artystów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze sztuką, jak i wieloletnich przyjaciół – stałych bywalców, którzy przyjeżdżają tu nie tylko ze względu na możliwości techniczne, ale przede wszystkim spokój i specyficzną atmosferę twórczą, którą odnajdują właśnie tutaj.

Jerzy Fober jest zaprzyjaźniony z Orońskiem od lat, przyjeżdża na pobyty indywidualne, przywozi studentów na plenery, przez wiele lat był członkiem Rady Programowej CRP. Jego prace były prezentowane w Orońsku na licznych wystawach zbiorowych oraz dużej wystawie indywidualnej „Na obraz i podobieństwo” w roku 2009. Tworzywem, w którym artysta najczęściej pracuje jest drewno, podczas aktualnego pobytu wykonuje gliniany model 1:1 pomnika księdza Idziego Radziszewskiego – pierwszego rektora KUL. Postać księdza Radziszewskiego o wys. 2,5 m, odlana w brązie, stanie w Lublinie na skwerze abp. Józefa Życińskiego.

Stałą bywalczynią w CRP jest również Anna Wszyndybył. Podczas dotychczasowych pobytów rzeźbiarka pracowała głównie w kamieniu, tym razem jako tworzywo wykorzystuje drewno – gruszę. W pracowni pani Anny, która jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Malarzy i Rzeźbiarzy Tańca (Association des Peintres et Sculpteurs de la Danse Européens), powstaje „Tancerka odpoczywająca” – kameralna rzeźba o wymiarach 60 × 45 × 30 cm. Praca jest przygotowywana na wystawę.

Marysia Paruzel, przedstawicielka młodego pokolenia artystów, odkryła Orońsko i jego potencjał niedawno. Podczas miesięcznego pobytu wykonała instalację „przyj, przyj, oddychaj”, której elementami składowymi są: rzeźba gliniana, odlew silikonowy, fotografie na folii i odlewy ciała. Artystka wykorzystała różne materiały i różne techniki.

 

 kategoria: Pobyty indywidualne, autor: Dział komunikacji, dodano: 2018-08-01 14:37:00, czytane: 154 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego