ENG

Warsztaty rodzinne

Warsztaty dla rodzin

Zapraszamy do Orońska

RODZINNE WARSZTATY PLASTYCZNE

w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, ul. Topolowa 1

zawsze w niedzielę. Początek zajęć o 13.30

zapraszamy dzieci i rodziców

Niedzielne „spotkania ze sztuką” to cykl regularnie organizowanych warsztatów w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Atrakcyjne  gry i zabawy łączymy z zajęciami rozwijającymi  inwencję, wyobraźnię i wrażliwość plastyczną. Pomożemy także zrozumieć różne przejawy sztuki i kultury współczesnej, z którymi stykamy się w naszym codziennym otoczeniu. A przy okazji skorzystamy z różnych możliwości technicznych, które oferują orońskie pracownie i wykonamy „własne” dzieła sztuki.

Zajęcia trwają około 1,5 godziny i składają się z dwóch części:

  • Część teoretyczna – 30 minutowy wstęp wprowadzający uczestników w tematykę prowadzonych zajęć, połączony z oprowadzaniem i rozmową o aktualnych wystawach, który stanowi punkt wyjścia do przeprowadzenia zajęć praktycznych. Krótka rozmowa na wstępie ma na celu objaśnienie tematu związanego z wystawą czasową.
  • Działania warsztatowe – trwająca 60 minut część warsztatowa będzie realizacją założeń z części pierwszej, sprawdzeniem omawianych teorii i utrwaleniem wiedzy poprzez doświadczenie. Zajęcia będą dawały możliwość zapoznania się ciekawymi technikami plastycznymi. Doświadczenie tworzenia będzie przebiegać pod okiem prowadzącego, ale przy dużym wykorzystaniu własnej inwencji. Podczas wykonywania zadań plastycznych, dzieciom pomagają i kibicują ich rodzice lub opiekunowie.

 

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prowadzimy zapisy na zajęcia pod adresem: warsztaty@rzezba-oronsko.pl zawsze do piątku do godz. 15.00

Minimalna liczba uczestników - 5 osób

Maksymalna - 20 osób

Dodatkowe informacje można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30 pod numerem telefonu 48 618 40 27 w.19

Koszt warsztatów w cenie biletu wstępu do muzeum.

 

Orońskie spotkania z Henrym Moorem

Spotkania niedzielne, trwające od maja do września, to cykl 10 zajęć dla dzieci i ich opiekunów, podczas których postaramy się przybliżyć wątki dotyczące aktualnych wystaw – zwłaszcza Henry’ego Moore’a. Prezentacja prac tego artysty to szczególna okazja do tworzenia ciekawych warsztatów artystycznych i prowadzenia rozmów o sztuce z najmłodszymi gośćmi Orońska. Spotkania odbywać się będą w wyznaczonych poniżej terminach od godz. 13.00 do 14.30. Składać się będą z 20-minutowego zwiedzania połączonego z wymianą spostrzeżeń i krótkim opowiadaniem, po czym przystąpimy do pracy warsztatowej – realizacji zadania plastycznego według własnej inwencji z pomocą dorosłych. Stali uczestnicy otrzymają karnety do zbierania pieczątek po każdych zajęciach. Uczestnictwo w pięciu spotkaniach upoważnia do otrzymania wyjątkowej pamiątki – własnoręcznie stworzonych przypinek dla siebie i opiekunów.

 

13.05. – Człowiek-rzeźba

Zwiedzanie: Henry Moore zasłynął z rzeźb inspirowanych postacią człowieka. Które kształty ludzkiego ciała uznał za ważne, a które uprościł?

Warsztaty: Konstruowanie gipsowych postaci na drucianym stelażu.

 

27.05. – Rzeźby nie z tej ziemi

Zwiedzanie: Niektóre kształty rzeźb zostały zupełnie „zmyślone”, nie przypominają niczego co znamy z rzeczywistości. Takie też są prace Moore’a. Wyjaśnimy zatem czym jest abstrakcja i jak ją rozumieć.

Warsztaty: Formowanie abstrakcyjnych rzeźb gipsowych w eksperymentalnej technice.

 

10.06. – Mikroświaty

Zwiedzanie: Świat roślin i zwierząt jest dla artysty skarbnicą inspiracji. Henry Moore także nawiązywał do form zaczerpniętych z natury, a jego monumentalne rzeźby doskonale wpisują się w pejzaż. Podczas zajęć spróbujemy wyjaśnić czym jest skala i dlaczego świat przyrody był tak istotny w pracach Moore’a.Warsztaty: Tworzenie leśnych, roślinnych kompozycji zamkniętych w szklanych słojach.

 

24.06. – Odbitki z natury

Zwiedzanie: Naturalne formy liści, gałązek i kwiatów pozwalają na odbijanie niezwykłych kształtów w glinie. Obserwacja natury, zwiedzanie pracowni ceramicznej i zapoznanie z materiałem rzeźbiarskim będą inspirować do własnej twórczości.

Warsztaty: Tworzenie kompozycji z naturalnych odbitek na przedmiotach wykonanych z gliny.

 

8.07. – Prehistoryczne skamieniałości

Zwiedzanie: Dawne dzieje Ziemi zapisane w archaicznych wykopaliskach mogą być bardzo ciekawe. Niektórzy artyści traktują pradawne skamieliny jak prawdziwe skarby, z których czerpią pomysły do swojej pracy. Czy w twórczości Moore’a można odnaleźć kształty muszli, kości i pierwotnych kultur?

Warsztaty: Odlewanie form rzeźbiarskich z muszli, kamieni, gałęzi i innych naturalnych skarbów.

 

29.07. – Plakat na urodziny Moore’a

Zwiedzanie: Podczas całej swojej działalności artystycznej Henry Moore stworzył wiele prac, które pokazywane były na całym świecie. Do jednej z wystaw w Polsce powstał ciekawy plakat Henryka Tomaszewskiego. Rozmowa o sztuce plakatu będzie punktem wyjścia do stworzenia własnych dzieł w dużym formacie.

Warsztaty papieroplastyki: Tworzenie plakatu inspirowanego twórczością Henryka Tomaszewskiego na 120. urodziny Moore’a.

 

5.08. – Dzikie rzeźby

Zwiedzanie: Totemy były niegdyś symbolami łączności człowieka z przyrodą. W trakcie zwiedzania poszukamy rzeźb Moore’a, które kojarzą się z tymi magicznymi formami. Każdy uczestnik będzie mógł wybrać własny zwierzęcy lub roślinny symbol.

Warsztaty: Rzeźbienie wybranego symbolu w masie papierowej na kartonowych pudłach – tworzenie wspólnego totemu.

 

19.08. – Jedna forma – wiele kreacji

Zwiedzanie: Jedną z technik powielania rzeźb są odlewy wykorzystujące gipsowe formy. Wielu artystów korzysta z oryginalnego uformowania, aby stworzyć nowe dzieło, które może różnić się materiałem czy fakturą. Zobaczymy jak powstają formy i w jaki sposób można je ponownie użyć.

Warsztaty: Wyklejanie form gipsowych gliną w celu stworzenia własnego dzieła sztuki.

 

 

23.09 – Abstrakcja – nie tylko rzeźba

Zwiedzanie: Przypomnijmy sobie co wiemy na temat abstrakcji… Czy jej przejawy można odnaleźć także w malarstwie, fotografii lub rysunku?

Warsztaty: Malowanie kompozycji geometrycznych w eksperymentalnej technice.

Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego